Kadında da erkekte de çoraplara karşı aynı umursamazlık aynı boş vermişlik. Adama bakıyorsun jilet gibi takım elbise giyinmiş, bacak bacak üstüne bir atıyor o da ne? Çorap bağımsızlığını ilan etmiş, ayrı kafalarda. Ya da ayakkabıyı bir çıkarıyor çorap delinmekten patates filesi olmuş. Çok şey demiyorum. Kılık kıyafete gösterdiğimiz özenden çoraplar da nasibini alsa kötü mü olur?

Şimdi hangi renk pantolon ve ayakkabıyla hangi tarz, desen ve renkte çorapları giyeceğimiz ayrı bir konu. Ama ondan daha mühim olanı uluslararası ve değişmez çorap giyme kuralları. Önce temeli oturtalım.

Değişmez Çorap Giyme Kuralları

Kural 1: Çorap seçimi giydiğin kıyafetin resmiyet derecesine göre seçilir. Mesela takım elbise altına giydiğin çorapla kot pantolon altına giydiğin aynı olmamalı. Bu kural önemli aklımıza kazıyalım. Peki resmi çorapları nasıl ayırt edelim?

 1. Renk: Koyu renk çoraplar daha resmidir.
 2. Kumaş: İnce yapıda çoraplar kalınlardan daha resmidir.
 3. Doku: Dümdüz kaymak gibi çorap dokusu fitilli, dokulu falan olanlardan daha resmidir.

Bu durumda ana fikir, eğer resmi bir ortama gidiyorsak ve takım elbise, smokin falan giydiysek çorap koyu renk, ince kumaştan ve dokusuz olmalıdır. NOKTA.

Kural 2: Çorapsız ayakkabı veya babet çorabıyla ayakkabı ayrı bir konunun başlığı. Ama gel gelelim ki jilet gibi giydiysen o çorabın boyu dizine kadar gelsin. Aşağısı kurtarmıyor kusura bakma. Sonra bacak bacak üstüne attığında çorap ve pantolon arasında kalan peynir kıvamında kıllı bacaklar meydana çıkar. Sonra” Uyarmadın beni” deme.

Kural 3: Delik çorap, rengi solmuş pestile dönmüş çorap ve spor haricinde beyaz çorap GİYME!

Kural 4: Çorabın deseni pantolonun deseninden büyük olmalı. Mesela ince çizgili bir takım elbise altına çizgili bir çorap giyeceksen deseni daha büyük olsun. Çizgilerin desenlerin falan çok klasik bir seçim olmadığını belirteyim.

Çorap Hangi Kumaştan Olmalı?

 1. Pamuk: İlk akla gelen ve en çok kullanılan pamuktan yapılmış çoraplar tabi ki. İçine sentetik katılmamış olmasına, katılmışsa bile az oranda olmasına dikkat et. Sentetik kumaş varsa o ayaklar hava almaz terler. Sonrasını tahmin edersin. Ayakkabı çıkınca burnuna mandal takan insanlar falan filan…
 2. Yün: Soğuk havalarda falan iyidir hoştur da, sürekli aşağıya kayar adamı çıldırtır. Formunu koruması için içine sentetik kumaşlar katılır. E bu da kaliteyi düşüren bir durum haliyle. Çok resmi ortamlarda tercih etmeyelim en iyisi.
 3. İpek: İpek çorap diyorum da genelde yünle beraber karıştırılarak üretilirler.  Şıktır, özel zamanlarda tercih edilir. Giy canım, havan arşa çıksın.
 4. Kaşmir: Ayaklarda şömine etkisi yaratır. İpek çoraplar gibi kalite ve şıklığın sembolüdür. Dezavantajı yıkama kısmının özen istemesi ve dayanıklılığının az olması. ” Para verdim, her gün giyer, tepe tepe kullanırım çorabımı” diyorsan seni pamuk ve yün çoraplara yönlendiriyorum.

Kumaş meselesini de hallettiğimize göre merak edilen soruyu soruyorum:

Çorap seçerken pantolona göre mi yoksa ayakkabıya göre mi seçmeliyiz?

Genel olarak en güvenli yöntem çorap pantolon uyumu. Ama papaz her zaman pilav yemez. Bazı durumlarda ayakkabı uyumu da kullanılabilir.

Çorabın pantolon veya ayakkabıyla uyumu özellikle resmi durumlarda kullanılır. Biraz sıkıcı olduğunu kabul ediyorum ancak kural bu. Çok resmi ortamlar için bu kuralı çiğnemez isen karlı çıkarsın.

Şimdi çorap pantolon uyumu, çorap ayakkabı uyumundan daha iyi. “Neden” diye soracaksan bir kere pantolon ve çorabın aynı tonlarda devam etmesi, özellikle çorabın gözüktüğü durumlarda bacak boyunu ve figürü daha uzun gösterir.

Bu durumda çorabı pantolonun tonlarında hatta daha iyisi 1 2 ton koyu seçmek lazım.

Pantolon Çorap Uyumu

Hemen örneklere geçelim:

 • Siyah takım elbise giydiysen hayat bayram olur. Çünkü siyah ayakkabı dışında giyilecek başka bir ayakkabı ihtimali yok demektir. Bu durumda çorap SİYAH SİYAH SİYAH.
 • Diyelim ki lacivert bir takım elbise giydik. Resmi bir kombin oluşturmak için ya siyah ayakkabı seçeriz ya da koyu kahve tonlarında bir ayakkabı. Siyah ayakkabı seçersek şayet çorap koyu lacivert tonlarda olmalı. Siyah çorap seçersek ne olur? Çok büyük bir sorun teşkil etmez ama pantolonun tonlarında bir çorap her zaman daha şıktır. Bir diğer ihtimal kahverengi ayakkabı. O zaman seçenek tek seçenek. Yani koyu lacivert tonlarında bir çorap.
 • Gri tonlarında bir takım elbise ile giyilecek ayakkabı ya siyah ya kahverengi olur. Her iki ihtimalde de koyu gri bir çorap en şık ve kestirme yol.
 • Gelelim papazın pilav yemediği kısıma. Mesela diyelim ki bej tonlarında bir takım elbise giydik. Bejin altına kahverengi bir ayakkabı gider. Bej rengi çorabın kahverengi ayakkabıyla vahametini hayal edebiliyor musun?Bence etmelisin! Bu durumda kahverengi çorap giymen lazım. Yani çorabı ayakkabıyla uyduracaksın demektir.

Benim burada her takım elbise rengi ve ayakkabı için örnek vermem imkansız. Biraz göz diyorum. Göz zevkine güven, pişman olmazsın.

O ZAMAN RENGARENK VE DESENLİ ÇORAP GİYENLER YANLIŞ MI YAPIYOR?

Bu anlattıklarım resmi durumlar için kesin şıklık sağlayan örnekler. E peki bu baklava desenli çorap, rengarenk çorap, çizgili veya puantiyeli çorap giyinen adamlar ne halt ediyorlar? Bu durumlar daha casual ( günlük ) durumlar. O zaman seçenekler çoğalıyor haliyle.

Daha kişisel dokunuş katacağın yarı resmi ve günlük kombinlerde bu tarz çoraplar devreye giriyor diyebilirim. O zaman sadece çorap ayakkabı veya çorap pantolon uyumu değil, çorap kravat, çorap mendil, çorap gömlek uyumuna falan girmek lazım. O konu içinde ayrı bir yazı yayımlamam lazım yoksa destan yazmış olacağım. Sorun varsa seni iletişim bölümüne veya yorum bölümüne alayım.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...