Erkekler İçin Şort Rehberi

Keten, kot, kısa, uzun ayrım yapmaksızın severek giydiğimiz efil efil, Allah’ın nimeti, gözlerimizin nuru şort sezonu açıldı! E haliyle de erkekler vay efendim “Şort iş kıyafeti maiyetinde giyilir mi?” Yok “Kız istemeye şortla gidilir mi?” tarzında sorular sormaya başladı. Panik yok bugün sizlere kılavuz olmaya geldim! Varımı yoğumu ortaya koyacağım ve bu konuyu açıklığa kavuşturacağım.

Şort Nerede Giyilmeli, Nerede Giyilmemeli?

Bir kere şu konuyu açıklığa kavuşturalım. Şort sıfır resmiyet bir kıyafettir. Bu durumda “Ne zaman ve nasıl giyilir? ” sorusunun cevabı:

 1. Geçerli bir sebep bulduğunuzda (Sıcak dolayısıyla alev alma tehlikesiyle karşı karşıyaysanız.)
 2. Rahat hareket edip, rahat olmanız gereken ortamlarda iseniz. ( Plaj, Spor, piknik vs )

Bu durumda şort giyilmemesi gereken yerler hakkında az çok  çıkarımda bulunabiliriz. Şort asla bir iş kıyafeti olamaz. Düğün veya nikah törenlerinde giyilmez. İşin özü şort resmi ortamlarda kesinlikle tercih edilmez. HİKAYENİN SONU.

Taktir edersiniz ki erkek bacağı öyle çok estetik bir uzuv değil. Şort ise şık bir kıyafet değil. Demem o ki güzel kıllı bacaklarınızı sergilemek istiyorsanız geçerli bir sebebiniz olsun! İkinci olarak da kural ve kaidelere bağlı olarak doğru şort kombinleri oluşturunuz efendim.

“İyi de onu giyme bunu giyme! O halde Allah’ın sıcağında ne giyeceğiz?” diyen sevgili okuyucularıma resmi ortamlarda yazlık kumaşlardan üretilen ( nefes alan kumaşlar ) pantolonları tercih etmelerini öneriyorum.

Neden Bazı Erkekler Şort Giymekten Çekinir?

Bir varmış bir yokmuş…Eskiden şort okullu ufacık tefecik çocukların giydiği bir giysi olduğundan uzun bir süre boyunca yetişkin erkekler tarafından, çocuksu görünme korkusuyla giyilmemiş. Daha sonra ise bazı spor aktiviteler ve boş zamanlarda giyilmesi kabul görmüş.

Mesela tenis şortları tenisçiler tarafından sadece sahada giyilirmiş. Ama maç öncesi seyirci karşısına uzun ve ütülü pantolonlarla çıkarlarmış. Günümüzde hala şort giyinirken çekinen erkekler var. Sanırım bu korkunun altında yatan sebepler henüz bu değişimin üstünden çok zaman geçmemiş olması. Mesela babama keten şort giydirmeyi başardığım gün dönüm noktası niteliğindeydi. Zavallı adam yazın 40 derece sıcaklıkta utanıp sıkıldığı için uzun pantolonlarla gezinir dururdu.

Erkekler İçin Şort Boyu ve Şort Genişliği Nasıl Olmalı?

Yani şu diz altı ve ayak bileği arasında kalan, şekilsiz, garip kapri şortlar var ya! Heh işte onlar tez vakitte yansın, bitsin, kül olsun. AMİN! Rap falan yapıp sahneye çıkmıyorsan giyme gözünü seveyim. ” Ben uzun boyluyum. Ben kapri giyerim” deme. Olmuyor ne yapsan da olmuyor.

Hele kargo şort denilen eciş bücüş, cepli şortlar var ki, giyen erkekler neden kendilerine böyle kötülük yapıyor anlamadım gitti. Eğer kargo şortlarınızdan vazgeçemiyorsanız dizi geçmeyecek boyda ve çok bol olmayan türlerini seçin. Aksi taktirde cidden çok salaş ve özensiz duruyor. Aşağıda ki abi! Allah boyunu devirmesin sen ne yaptın ya öyle?

Gelelim erkekler için ideal şort boyu ne olmalı kısmına.

Erkekler İçin İdeal Şort Boyu Nasıl Olmalı?

 • Dizlerin görüneceği kadar kısa olmalıdır. Hatta ayaktayken dizin ortasına kadar kapatabilir.
 • İlk görselde ki gibi bütün bacaklarınız gözler önünde olmamalı. İdeali diz üstünden 1.5 veya 2 cm kadar kısa olması. Burada seçimleriniz boy ve bacak boyunuzla doğru orantılı olmalıdır.
 • Diz altı şort diye bir kavram yok benim için. Paçası kesilmiş pantolondur o.
 • Spor mağazalarından aldığınız koşu şortlarını veya basket şortlarını spor yaptığınız anlar haricinde giyinmeyin.

Şort ile Yazlık Kombinleri Nasıl Yapılır?

Geldik zurnanın zırt dediği yere. Fazla bıdı bıdı yapmadan farklı şort modelleri, hangi şort ile hangi parçalar kombinlenebilir kısmına değinelim.

  • Elinizi ayağınızı öpeyim, şort ile kösele ayakkabı ve türevlerini seçmeyin. Klasik ayakkabıya HAYIR! Eğer şort kombininizi çok spor yapmak istemiyorsanız, deri bir mokasen ayakkabı, keten gömlek tercih edebilirsiniz. Gömlek şort içinde veya dışında olabilir. Gömleğinizi şort içerisinde kullanacaksanız ayakkabıya uyumlu deri bir kemer kullanabilirsiniz.
  • Şort üzerine blazer ceket veya herhangi bir ceket giymeyin. Altı kaval üstü şişhane olmayın. Sıcaklarından bacaklar sere serpe açık, üstte ceket olur mu yani siz söyleyin?
  • Kot şort ile spor ayakkabı tişört üçlüsü ballı kaymak olur. Polo yaka tişört tercih edecekseniz bence lastik tabanlı bir mokasen tercih edin.
  • Beyaz şortlar ile lacivert veya mavi tonlarda polo yaka tişört ve marin ayakkabı tercih edebilirsiniz.
  • Canlı renkli şort giyenler, diğer kombin parçalarını daha yumuşak ve pastel tonlarda seçsinler.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...