Erkek Makosen Ayakkabı Nasıl Giyilir?

Daha ismi konusunda bile anlaşmaya varamadığımız ( mokasen de diyen var makosen de ) bağcıksız erkek ayakkabılarını ele alıyoruz bugün. Haliyle her kafadan ayrı bir ses çıkıyor, kafalar bulandıkça bulanıyor. Çoraplı giyenin de, çorapsız giyenin de kafasında deli sorular. Öyle bir mesele yani işin özü. Şimdi hazır makosen mevsimi gelmişken beyin kemiren sorulara cevap buluyoruz, hadi bakalım!

Makosen Ayakkabı Kışın Giyilir mi?

” Kışın makosen giydim hata mı ettim? ” diye soran beylere öncelikle bunun stil kurallarına aykırı olmadığını, tercih meselesi olduğunu söyleyerek başlayalım. Yani bu tarz ayakkabıları kışın tercih eden beyler rüküş değilsiniz ama…

Evet bir ama ekliyorum oraya çünkü, ben kişisel olarak kışın giyilen çoraplı veya çorapsız herhangi bir kombinasyonunu gülünç buluyorum. Tabi ki çoraplı versiyonu çorapsıza göre kötünün iyisi.

Uçan kuş soğuktan havada donmuş yani hava eksi bilmem kaç derece. Olayın baş kahramanı üstünü başını sarmalamış ama ayak bilekleri ben plajdayım modunda. Mekan, olay ve kişi bu hikaye içerisinde birbiriyle alakasız, konu bütünlüğü yok.

Mevsimine göre giyinin; yazlık kumaş yazın, kışlık kumaş kışın diyen moda dehaları neden mokasen ayakkabılar konusunda da aynı itinayı göstermiyor anlamadım gitti. Ama söylediğim gibi giyerseniz yanlış bir durum yok.        Zaten ” ben makosensiz yaşayamam, öyle çok seviyorum.” diyen tayfada azımsanamayacak kadar çok.

Size naçizane önerim en azından çoraplı giymeniz. Babet çorabından bahsetmiyorum yalnız. Uzun bileği kapatacak dedelerimizin, babalarımızın giydiği klasik çoraplardan bahsediyorum. Bide kışın ortasında, gök kuşağı ayağınızda çıkmış kıvamında renkli çoraplar giymezseniz iyi olur. Siyah, antrasit, lacivert bir ihtimal koyu bordo tonları tercih edin.

Bide seçtiğiniz makosenler yazın giydiklerinize oranla ayağı ve bileği daha çok kapatan türlerinden ve deri olsun. Pantolon seçimleriniz ise çok kısa olmamalı. Böylece kışın makosen meselesi kabul edilebilir hale gelir, herkes mutlu mesut hayatına devam eder.

Şimdi geldik bir çok erkeğin kafasını kemiren bir diğer soruya:

Makosen Ayakkabı Çoraplı mı Çorapsız mı giyilir?

İkisi de olur. Kış mevsiminde makosen ayakkabı giyerken dikkat etmeniz gereken noktaları zaten uzun uzadıya anlattım. Gelelim yaklaşan yaz mevsiminde mokasen ayakkabı giyerken dikkat edilmesi gereken noktalara.

 • Beyaz çorapla HAYIR!
 • Parlak çorapla HAYIR!
 • Rengarenk Çorapla HAYIR!
 • Bilek boyunda çorapla MİLYON KERE HAYIR!
 • Söylediğim gibi kışın giymek istiyorsanız uzun ve tek renk çoraplarla giyin.
 • Yazın giymek isteyenler içinse işin rengi değişir. Kışın çorapsız mokasen giymeyi nasıl komik buluyorsam, yazında uzun çoraplı kombinleri komik buluyorum.
 • Yazın ve bahar aylarında uzun çorap giymek isteyenler pamuklu ve ince olanları tercih etsinler (Ama bence tercih falan etmeyin!).
 • Çorapsız giyecekler ayak sağlığı ve ayakkabının geleceği açısından ayağınıza talk pudra sürün. Yada hepinizin kuşkuyla baktığı babet çorapları giyilebilir. Evet “BABET ÇORABI” dedim ne oldu?
 • Babet çorabı giymek isteyenler sakın ama sakın ayakkabının kenarından köşesinden çorabınız gözükmesin SAKIN!

Makosen Ayakkabılar Nasıl Pantolonlar ile Giyilmeli?

Bu başlıktan ayrı bir konu çıkar. Hangi pantolonlar ile giyilir? sorusundan ziyade en azından giymen gereken pantolon formlarından bahsetmek istiyorum. Başlığın ana fikri ABARTMAYIN! Yine ne diyorum açıklayayım.

 • Pantolon uzunluğunu ABARTMAYIN! Maksimum ayakkabınıza şöyle bir dokunsun geçsin. NOT: Pantolon paçası kısaldıkça resmiyet azalır.
 • Pantolon darlığını ABARTMAYIN! Tayt formunda daracık pantolonlar giymeyin komik oluyor! 17 Cm çapından az pantolon paçaları tercih etmeyin.
 • Darlık kadar pantolon bolluğunu da ABARTMAYIN! İspanyol paça gibi pantolonlar giyinip Yeşil çam filmlerinden fırlamış gibi durmayın.
 • Günlük kombinler de pantolon paçaları kıvrılıp, bilekler bir tık daha fora olabilir. Ama günlük kombine uygun bir makosen seçmen gerektiğini söylememe gerek yok sanırım.
 • Bermuda giyecekseniz ya çorapsız, yada babet çorabıyla giyin.

Şimdilik makosen ayakkabı giyme sanatına ufacık bir giriş yaptık. ileri ki yazılarımda daha detaylı olarak bu konuya yer vereceğim. Sormak veya söylemek istediğin bir şey varsa ben buralardayım.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...