Epilasyon Ne İşe Yarar: Epilasyon Hakkında Herşey

Epilasyon

Epilasyon, istenmeyen kılları yok etmeye yarayan, güvenilir bir yöntemdir.

Epilasyon dünyanın her yanında, ge­nellikle kadınlar, bazı durumlarda da erkekler tarafından yıllardır kullanılan, kozmetik bir yöntemdir. Günümüzde iyi eğitilmiş kişilerce uygulanmaktadır. Ev­de kullanılan biçimleri varsa da, olduk­ça tehlikeli olabilecekleri için pek öne­rilmezler.

Genellikle dudak üstü ve çenedeki is­tenmeyen kılların yok edilmesinde kul­lanılır ama kol, bacak, göğüs ve karın gibi bedenin başka yerlerinde de yarar­lı olabilir.

Ancak epilasyon her durumda yararlı değildir. Eğer kıl büyümesi bir hormon bozukluğuna bağlıysa kıllar alınır alın­maz yenileri çıkacaktır. Bu nedenle epilasyona karar vermeden önce mutlaka bir doktora (özellikle bir deri hastalık­ları uzmanına) başvurmak gerekir.

Benler ya da benzeri oluşumlar üstün­deki kıllar da doktora danışmadan alın­mamalıdır. Hücrelerindeki bir bozukluk kanserleşme tehlikesi doğurabileceği için benlerle oynamak tehlikelidir.

Göğüs kıllarının epilasyonu kolaydır, ama kemik deriye çok yakın olduğun­dan kaşların hemen altına ve çok sayı­da ter bezi bulunduğundan koltuk altlarına epilasyon önerilmez.

Yüzün yanak kısımlarında büyüyen yumuşak tüyleri kendi haline bırakmak yerinde olur; renkleri fazla koyuysa bir çözüm de sarartmadır. Bacak kılları da epilasyona iyi yanıt verirler, ancak bu çok uzun zaman alır.

Kuşkusuz kıllar kötü bir görünüme yol açıyorsa epilasyonla ortadan kaldı­rılmaları olasıdır. Ancak büyük alanlar­da ağda, hem zamandan hem de para­dan tasarruf sağlayacaktır. Seçilecek yöntem sorunun boyutlarına ve yol aç­tığı sıkıntının büyüklüğüne bağlıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Annenin Çalışması Çocuğu Nasıl Etkiler?
Anne Olmaya Hazır Olduğumu Nasıl Anlarım?
Anne ve Babanın Çocuğa Karşı Görevleri

Epilasyon Nasıl Uygulanır

Epilasyonla kılları yok etme işlemi son derece basittir. Çok ince bir iğne kıl köküne (kıl soğancığına) batırılır. Kü­çük bir elektrik akımı verilerek iğnenin tepesi ısıtılır ve böylece kıl kökü tahrip edilir. Daha sonra kıl cımbız yardımıy­la alınır; eğer cımbızla almada bir di­rençle karşılaşmıyorsa bu epilasyonun tam anlamıyla etkili olmadığını göste­rir. Bu durumda işlem yinelenmelidir.

Profesyonel epilasyon sırasında ol­dukça az rahatsızlık duyulur. Evde yapılan epilasyon ise, ağrı vere­ceği gibi yara da yapabilir. Epilasyonun deneyimli kişilerce yapılması bu nedenle önem taşır.

Epilasyonla kılları yok etmenin süre­si, bir seansta kaç tanesinin öldürüldü­ğüne bağlıdır. Bir tanesiyle uğraşmak birkaç saniye alabilir, ama bir seansta 700 taneye kadar kıl alınabilmektedir. Aynı alan üstünde çalışılacaksa, seans­lar arasında zaman bırakmak uygun olur. Deri hafifçe iltihaplanmış olabile­ceğinden iyileşmesi için belirli bir süre geçmesi gerekir.

Kılların bir bölümünün yeniden bü­yümesi kaçınılmazdır; eğer kök tümüy­le tahrip olmamışsa birkaç hafta içinde kıl yeniden belirecektir. Eski kıl yok edilmiş olsa bile, kökün etkinliği, daha ince yeni bir kılın büyümesine yol aça­bilir.

Epilasyondan sonra iyileşmesi için de­riye zaman tanımak ve kuru tutmak ge­rekir. Temizlemek için su yerine krem kullanmak ve toniklerden kaçınmak ye­rinde olur. 24 saat kadar makyaj yapıl­maz ve lekeler ile sivilcelerin üstüne ka­lamin gibi rahatlatıcı bir losyon uygu­lanır.

Epilasyon yaptırmayı düşünen herkes bunun gerçekten gerekip gerekmediği­ni iyice düşünmelidir. Beden kıllarının erkeklerde kabul edilirken, kadınlarda neden hoş kaçmadığını ve onları orta­dan kaldırmanın böylesine zorunlu olup olmadığının sorgulanması gerekir. Bel­ki de artık yeni bir değerlendirme yap­manın zamanı gelmiştir.

Epilasyon İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Annem epilasyonla birtakım damarları “yok ettiğini” söylüyor. Bu ne anlama gelir?

Deri yüzeyindeki, görünümü bozan kılcal toplardamar topluluklarından söz ediyor olmalı. Onları daha az görünür hale getirmiş ya da yayılmalarını engellemiştir. Bu epilasyon tekniğinin ikinci bir kullanım alanıdır ve oldukça tehlikesizdir.

Kaşlarımı almaktan bıktım.Epilasyonla onları istediğim biçime sokabilir miyim?

Olabilir, ama şu nedenler dolayısıyla pek önerilmez: Kaşların altındaki kas yapısı oldukça narindir; kemik deriye çok yakın olduğundan iğnenin girişini zorlaştırır; daha sonra biçimini değiştirmeyi isteseniz de kıl kökleri ölmüş olacağından, yapamazsınız.

Bacaklarım oldukça kıllı;epilasyonla aldırmak istiyorum. Ne önerirsiniz?

Zamanınıza ve paranıza bağlı; ikisi de varsa, olabilir. Epilasyon yavaş ve pahalı bir işlemdir.

Yüzümdeki bir bende kıllar var; epilasyonla aldırabilir miyim?

Önce bir doktorla görüşün, uygun görürse yaptırın. Benle oynamamanız gerekir. Ender de olsa, bendeki hücrelerin kanserleşme olasılığı vardır. Doktor uygun görürse epilasyon, sorunu kökünden çözecektir.

Epilasyon sırasında elektrik çarpabilir mi?

Hayır, işlem oldukçatehlikesizdir. Uygulanan akım çok düşüktür ve aygıt oldukça iyi yalıtılmıştır.

Yüzümdeki kıllar fazlalaşmaya başladı. Epilasyon kesin çözüm olur mu?

Öncelikle bir doktora görünün. Hormon bozukluğu olabilir.Güncellendi: Mayıs 24, 2019