Saçınızı nasıl daha hızlı uzatacağınızı keşfetmek, özellikle bunu doğal yoldan yapmak istediğinizde zor olabilir. Bunu, tüm saçımı kestiğimde (Saçım sırtımın aşağı kısımlarına geliyordu ve ben saçımı omuzlarımın üstünde kestirdim) anladım, mahvoldum. Saçımın bu halini sadece ilk bir hafta beğendim, daha sonra eski saçlarımı geri istedim. Saçınızı doğal yoldan nasıl daha hızlı bir şekilde uzatacağınızı öğrenmek çok kolay, sadece doğru metodları bilmeniz gerekli! Sizlere kalın, uzun ve harika saçlarınıza tekrar kavuşmanız için 30 süper ipucu vereceğim.

1.Saçınızı her 6-8 haftada bir uçlarından az miktarda kestirin.

Saçınızı uçlarından az miktarda kestirmek, saçınızı uzatıyorken biraz tuhaf gelebilir. Aslında bu, saçınızı daha hızlı uzatmayı öğrenmeniz için olmazsa olmaz bir yöntemdir. Evet! Saç, köklerinden uzar ve saçınızdaki kırıkları aldırmak saçınızı daha hızlı uzatmak için tek başına yeterli değildir. Ancak, saçınızdaki kırıklara bakım yapıp özen göstermezseniz saçınızın daha fazla kırılmasına ve sağlıksız hale gelmesine sebep olabilirsiniz, ve saçınızı uzatmaya çalışırken bunu kesinlikle istemezsiniz, değil mi? Saçınızı 6-8 haftada bir yaklaşık 0,6 cm kadar uçlarından kestirmeniz sizin için harika olacaktır. Bu yöntemle ilgili birçok geri bildirim aldık ve 10 uzmandan 9’u onaylıyor: Saç kırıklarınızdan kurtulmalısınız, aksi takdirde uzun vadede zararlı çıkarsınız. Unutmayın, saçınızın daha uzun ve sağlıklı olmasını istiyorsunuz, sadece uzun olmasını değil!

2.Saç Derinize Sıcak Yağ Masajı Yapın.

Çok sevdiğiniz bir arkadaşınız veya eşiniz varsa, neden saç derinize sıcak yağ masajı yapmalarına izin vermeyesiniz? Bu, saçınızın daha hızlı uzamasını sağlayacak en güzel yöntemlerden biridir ve gerçekten işe yarar! Sıcak yağ uygulaması için yağı biraz ısıtın ve saç derinize ovarak uygulayın, biraz bekleyin, farkı göreceksiniz. Saçınızı daha kalın, daha yumuşak ve uzamış hissedeceksiniz. Her zaman mağazadan satın aldığınız ürünleri kullanıyorken, ev yapımı sıcak yağ uygulaması da onlar kadar işe yarar. Jojoba yağı, hindistancevizi yağı, zeytinyağı ve diğer birçok yağlar harikalar yaratacaktır. Sadece ısıtın ve iyice uygulayın.

3.Saçınızı Daha Hızlı Uzatmak İçin Yumurta Beyazı Uygulayın

Birçok insan, saçı daha hızlı uzatmayla ilgili bu yöntemin işe yaramayacağına inanır, ancak yumurta beyazı; iyileştirici özellikleri ile saçı yenileme ve yumuşaklık ve parlaklığını yeniden kazandırma yeteneği ile bilinir. Sadece birkaç yumurta kırın, sarısını süzerek ayırın ve saçınız için yumurta beyazı maskesi hazırlayın. Saçınız, anında 10 kat daha sağlıklı görünecek ve sonuç olarak saçınızın daha hızlı uzayıp çok daha güçlü bir hale geldiğini hissedeceksiniz.

4.Sağlıklı Saçlar İçin Bol Su İçin

Su, vücudun toksinleri daha hızlı uzaklaştırmasına yardımcı olur. Bu ise, saçınızı daha hızlı uzatacak hızlı, kolay ve doğal bir yol sağlar. Günde yaklaşık 8 bardak su içerseniz, sadece vücudunuz iyi hissetmekle kalmaz, saçlarınız da güçlenir. Saçlarınız ne kadar güçlü olursa o kadar hızlı uzar. Ayrıca su içmek saçlarınızın içten nemlendirilmesini sağlar. Nemli saçlar güzel ve sağlıklıdır, çünkü kuru olduğunda kırılmaya müsait hale gelir.

5. Saçınızı Dikkatli Fırçalayın

Saçınızı çok sık fırçalayın demiyorum. Biz, her gece sarı saçlarını 100 kere fırçalayan Marcia Brady değiliz. Sabahları ve akşamları saçınızı 1-2 kere fırça ile taramak saç derinizdeki dolaşımı uyarır, saç foliküllerini besler ve saç büyümesini sağlar. Ancak, saçlarınız ıslakken asla fırçalamayın. Bu, saç büyümesini engelleyen yoğun kırıklara yol açar. Onun yerine tarak kullanın. Özellikle de saçınız çabuk dolaşıyorsa geniş dişli taraklar iyidir.

6.Mümkün Olduğunca Saçınızı Saç Kurutma Makinasıyla Kurutmayın

Saçımı her gün saç kurutma makinesi ile kurutup sonrasında düzleştiririm, bu yüzden saçınızı nasıl daha hızlı uzatacağınızı öğrendiğinizde bu ürünlerden uzak durmanın ne kadar korkunç ve zor olduğunu biliyorum. Saçınızı kurutma makinesi ile kurutmayı azalttığınızda dahi saçınızın daha sağlıklı olacağını ve neredeyse hiç saç kırığınızın olmayacağını vaat ediyorum. Bunu haftada 4 defaya (bu bile fazla!) düşürdüğümde anladım ve farkı görebildim.

7.Proteinli Gıdalar Tüketin

Yediklerinizin, saçınızın uzama hızını etkilediğini biliyor muydunuz? Protein açısından zengin besinler yerseniz, saçınızdaki devasa kalite farkı ve uzama hızını göreceksiniz. Balık, yumurta, taze meyve ve sebze gibi yiyecekler ve değişik etler bile fark yaratır. Bu yüzden abur cubur yemeyi azaltın ve sağlıklı yiyeceklere odaklanın.

8.Patates Suyu Kullanın

Vücudunuzda çok fazla vitamin eksikliği varsa, saçınız ciddi anlamda kırılganlaşıp kurulaşabilir. Örneğin B vitamini, saç büyümesinde A ve C vitamininin ortalama miktarı kadar önemlidir. Bu yüzden vitaminleri vücudunuzda depolayın, bu sayede saçınızın daha uzun ve kalın olacağını vaat ediyorum! Veya vitamin almak için saçınızı kesinlikle patates suyu ile yıkayıp durulayabilirsiniz. Günlük multivitaminler de size yardımcı olabilir veya vitamin açısından zengin yiyecekler de yiyebilirsiniz.

9. Saç Kremi Uygulaması

Saçınızı ciddi anlamda uzatmanız için çok sağlıklı bir saç derisi ve sağlıklı saçlara sahip olmanız gereklidir. Her hafta derinlemesine bir saç kremi uygulaması gerçekten yardımcı olur. Saç kremini her uyguladığımda, saçım ipek gibi yumuşak oluyor. Bir sonraki saç kestirmenizde siz de kuaförünüzden böyle bir uygulama isteyebilirsiniz, veya satın aldığınız doğal saç bakımı ürünleriyle evde kendiniz de yapabilirsiniz. Ben, muhteşem saç tasarımcım Ludovic’in bana önerdiği Leonor Greyl’s Creme Generatrice ürününü seviyorum. Silikon bazlı Kerastase Masquintense Mask gibi hemen sonuç vermiyor, fakat zamanla verdiği sonuç uzun vadede çok daha iyi geliyor. Peki siz bayanlar ne tür uygulamaları kullanıyorsunuz?

10. Esansiyel Yağlar

Saçınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız esansiyel yağlar size gerçekten yardımcı olabilir. Esansiyel yağlar tüm vücudunuzda kullanılabilir, ancak saçınızı uzatmaya çalışıyorsanız; 3 damla lavanta yağı, 3 damla biberiye yağı ve ikişer damla kekik yağı ve sedir ağacı yağını az miktarda jojoba yağı ile birlikte karıştırmanızı öneririm. Bu yağ karışımını saçınıza sürmelisiniz. Bu karışım saçınızı çoğaltacak ve çok daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Deneyin!

11. Uzun ve Gür Saçlar İçin Soğan Suyu Uygulayın

Soğanların yemek pişirme dışında herhangi bir şeyde kullanılabileceğini düşünmüyor olabilirsiniz. Ancak konu o değil. Bir miktar soğanı suda kaynatın ve bu suyu saçınız için kullanın. Bu, saçınızı çok hızlı uzatacak ve saçınıza herkesi kıskandıracak muhteşem bir parlaklık verecek. Endişelenmeyin, çabuk geçmeyen bu kötü kokunun bir tehlikesi yok, özellikle suyla duruladığınız zaman çabucak geçecektir. Yine de bu konuda endişeliyseniz bu yöntemi haftasonu deneyin. Kız arkadaşlarınızı size katılması için davet bile edebilirsiniz!

12. Patates Maskesi de İşe Yarar

Muhtemelen çıldırmış olduğumu düşünüyorsunuz. Haksız mıyım? Saçınızı uzatmak için patates kullanmak mı? İşe yarar! Sadece 3 patatesin suyunu çıkarın ve bir yumurta sarısı ile bir miktar balın içine ekleyin. Böylece muhteşem, patatesli saç maskesi elde etmiş olacaksınız. Bu, kesinlikle saçınızı daha hızlı uzatmanıza yardımcı olacaktır ve doğal bir maskedir. Patates suyu ile aynı şekilde etki eder, fakat daha etkilidir. Yumurta sarısı ve bal fazla miktarda nem sağlar.

13.Aloe vera ve Konyak

Saçınızı daha hızlı uzatmak için yöntemler arıyorsanız şişeyi açın! Çılgınca gelebilir, fakat işe yarar. Bir miktar aloe vera yaprağını sıkın (taze aloe vera olmalı), 1 yumurta ve biraz konyak ile karıştırın, en az bir saat saç derinizde bekletin (daha iyi sonuçlar için daha uzun süre bekletin.), ardından su ile yıkayıp saçınızı temizleyin. Oldukça işe yarayan bir yöntemdir, bu yöntem sayesinde saçlarım şuan inanılmaz uzun!

14. Elma Sirkesi İle Durulama

Ciddi anlamda uzun saçlarınızın olmasını istiyorsanız, elma sirkesi bunun püf noktasıdır! Temel olarak, elma sirkesi ile bir miktar suyu karıştırın ve saçınızı şampuanla her yıkadıktan sonra elma sirkeli su ile durulayın. Bu, saç foliküllerinizi uyaracaktır ve saçınızın daha hızlı uzamasına yardım edecektir! Bazı sirkeler önemli derecede rahatsız edici bir koku ve yapıya sahiptir, fakat elma sirkesi bu konuda güvenlidir. Hala kokusundan etkileniyor veya riske girmek istemiyorsanız, elma sirkesine sevdiğiniz bir esansiyel yağdan birkaç damla damlatıp saçınızı bu karışımla durulayın.

15. Üzüm Çekirdeği Yağı

Sıcak yağ uygulamasından daha önce bahsetmiştim. Hanımlar, üzüm çekirdeği yağı uygulaması gerçekten en iyisidir! Her gece üzüm çekirdeği yağı ile saç derinize masaj yapın, farkı göreceksiniz! Saçınız yağlanmaya başlarsa, bunun yerine haftada 2-3 defa bu uygulamayı yapabilirsiniz. Saçınız herhangi bir şekilde zarar gördüğü için uzamıyorsa, gece uygulanmalı. Bu şekilde kesinlikle etki edecektir.

16.Silikon Bazlı Saç Bakım Ürünlerinden Uzak Durun

Silikon bazlı saç bakım ürünleri daha sağlıklı, pürüzsüz saç görüntüsü yaratmasına rağmen, aslında saçınız için uzun vadede kötüdür. Neden mi? Çünkü saç telinizi kaplayıp, nemi uzaklaştırır, saç foliküllerini tıkar, saçlarınızı güçsüzleştirir ve sonuç olarak saçınızın daha hızlı uzamasını önler. Bu, Kerastase gibi çok lüks silikon bazlı ürünleri dahi kapsar. Bu yüzden, onlardan olabildiğince uzak durun.

17. Doğal Saç Bakım Ürünleri Kullanın

Aslına bakarsanız, değerli saçlarınız için doğal saç bakım ürünlerinden daha iyisi yoktur. Seçebileceğiniz birçok marka vardır, ancak benim en çok sevdiğim marka; en iyi saç tasarımcılarının da tavsiye ettiği Leonor Greyl şampuan, saç kremi ve bakım ürünleridir. Bunun haricinde herhangi doğal ve iyi bir marka da aynı işi yapacaktır. Mümkün olduğunda, sıcak yağ uygulaması gibi ev yapımı doğal bakımları da uygulayın. Zamanla saçınızın daha sağlıklı ve uzun olduğunu fark edeceksiniz.

18. Saç Derinize Saç Kremi Uygulamayın

Bu madde, muhteşem saç rengi uzmanım Ludovic’in benden istediği bir numaralı şeydir. Saç derinize hiçbir koşulda saç kremi uygulamamalısınız. Saç derinizi şampuanlamanız önemlidir elbette, ancak krem; saçlarınızın uçuşan bir yapı kazanmasına ve kıvırcıklaşıp karışmasına neden olur. Ayrıca saçınız, ağırlaşmaya meyilli hale gelir, ve en önemlisi saçta kepeğe yol açabilir. Ve bildiğiniz gibi uzun, sağlıklı saçlar sağlıklı saç derisi ile başlar. Saç kremini doğru uygulamak için saçınızı atkuyruğu yapın ve saç kremini tokanızdan aşağı doğru uygulayın.

19. Buhar Banyosunda Saç Kremi Uygulaması

Mümkün olduğunda, saç kreminizi 10 dk saçınızda bekletin ve buhar banyosunda oturun. Buhardaki sıcaklık, kremin saçınıza daha derin nüfuz etmesine yardımcı olacak ve saçınızın besinleri en iyi şekilde absorbe etmesini sağlayacaktır. Saçınız çabucak daha sağlıklı ve yumuşak olacak, sonuç olarak uzamış olacaktır. Buna alternatif olarak saçınızı yıkayın, saç kremini sürün ve kafanızı sıcak havlu ile sarın.

20. Saç Yıkamaya Ara Verin

Birçok insanın, saçları her gün yıkamanın bir gereklilik olduğunu düşündüğünü biliyorum, ancak şampuan ve saç kreminin saçınıza ne kadar çok zarar verdiğini bir düşünün. Saçınızın uzamasını bırakın, saçınız bütün o zararlı kimyasallara günlük olarak maruz kaldıktan sonra dayanıklılığını korumaya çalışmada birçok zorluklar yaşayacaktır. İdeal olarak, saçınızı haftada iki veya üç defa yıkamalısınız. İhtiyaç duyarsanız kuru şampuan kullanabilirsiniz. Bu şekilde, saçınız doğal koruyucu yağlar üretecek ve bu da saçınızın en iyi şekilde uzamasına olanak verecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...