Hamilelik ile kadın vücudunda hormonal denge ile birlikte birçok alan etkilenir. Kilo alınır, göğüs yapısında değişiklikler olur ve karın bölgesinde yağlanma görülebilir. Bu tür etkiler egzersiz ve beslenme programları ile düzene sokulabilir. Hamilelik sonrasında görülen en yaygın sorunlardan biri de sivilce oluşumudur. Sivilce sorunu genellikle hormonal düzenin değişmesi ile oluşur. Gebelikte anne adayının hormonal düzeylerinde yükselme görülür. Vücut genel işleyişine geri dönmeye çalışırken doğumdan sonra hormonlar da eski hallerine geri dönmeye çalışır. Bu durumda sivilce oluşumlarına çok sık rastlanır. Doğum sonrası depresyon bile sivilce oluşumlarını tetikleyebilir. Estetik bir sorun olan sivilce sorunundan kolayca kurtulmanın pek çok yolu vardır. Cilt uzmanına başvurulabilir. Çeşitli ilaç tedavilerine başlanabilir. Ancak bu ilaç tedavilerin yanı sıra hamilelik dönemi sivilcelerine bitkisel çözümler de tavsiye edilmektedir.

Doğum sonrası sivilce neden oluşur?

Sivilce aslında herkeste görülebilen bir cilt sorunudur. Ergenlik döneminde hormon dengelerinde olan değişimler nedeniyle olabileceği gibi hamilelik sırasındaki hormonal değişimler sonucu da ortaya çıkabilir. Emzirme sırasında sivilce oluşumu daha sık görülmektedir. Emziren annelerde su kaybı ve uykusuzluk gibi durumların olması sivilcelerin çıkmasını tetikleyebilir. Aynı zamdan stres de çok büyük bir etkendir.

Hamilelik sonrasında oluşan sivilceler normalde bir süre sonra kaybolur.

Oral ilaçlar ve topikal kremler eski çağlardan beri akne yani sivilce tedavisi için kullanılmaktadır. Birçok kadın, kremler ve ilaçları ergenlik döneminde akneden kurtulmak için denemiştir. Ancak bazı krem ve ilaçlar emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Bu nedenle aynı ilaçların kullanılması önerilmez. İlaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekir. Kullanılan ilaçlar sindirim sistemi yoluyla kan akışına karışır ve buradan da bebeğe geçer. Aynı şekilde anne sütünde de kolayca geçebilir. Bu nedenle oral ilaçlar emziren annelere kesinlikle önerilmez. Topikal kremler, kullanılabilir. Ancak bu kremler de deri tarafından emilip kan akışına karışabileceği için dikkatli kullanılmalıdır. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kullanılan her ilaç için mutlaka doktora danışılması gerekir.

Gebelik sonrası akne tedavisi için doğal ilaçlar

Ev yapımı ilaçlar akne tedavisi için etkili çözümler sunar. Emziren anneler tarafından da kullanılabilen bu ilaçlar hem doğal hem de zararsızdır. Tabi ki kullanılan bitkilere dikkat edilmesi gerekir.

  1. Neem yaprağı:

Neem bitkisi anti bakteriyel ve anti fungal özellikler içerir. Bu içeriği ile birkaç adet yaprağı ezilerek ya da birkaç damla neem yağı ciltte sivilceli alanlara uygulanabilir. Günde iki kez kullanılması önerilir. Düzenli kullanıldığında sivilcelerin kurumasını sağlayacaktır.

  1. Temel yağlar:

Uçucu yağlar, yani çay ağacı (Melaleuca alternifolia), fesleğen yaprağı ve yağı da sivilce tedavisinde kullanılabilir. Bu bitkisel çözümler kolayca aktarlardan bulunabilir. Cilde uygulandıklarında hem cildi temizler hem de sivilcelerin kurumasını sağlarlar.

  1. Anne sütü doğal anti bakteriyel ajan:

Anne sütü sivilceler için en doğal çözümdür. Aknelerin kurumasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi besler. Anti bakteriyel ve anti fungal özellikleri olan anne sütü cilde uygulandığında sivilceye neden olan bakterilerin de ölmesini sağlar. Ayrıca laurik asit içerir. Anne sütü bir pamuk yardımı ile doğrudan sivilcelerin olduğu cilt alanlarına uygulanabilir.

Doğum sonrası yaşanan estetik sorunlardan biri de sivilce sorunudur. Ancak bu çözümsüz bir sorun değildir. Cilt sürekli temiz tutulmalı, bitkisel çözümler uygulanarak sivilcelerin azalması sağlanmalıdır. Özellikle oral ilaçların doktora danışılmadan kullanılması bebek için oldukça tehlikeli olabileceğinden son derece dikkatli olunmalıdır. Eğer sivilcelerde çoğalma varsa bir cilt doktoruna görünebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...