Trend Kadın

Diyabet Nedir: Diyabet Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Diyabet Nedir?

Şeker hastalığı olarak da bilinen Diyabet; tıptaki adı ile Diabetes Mellitus kan şekerinin yükselmesi, idrarda şeker çıkmasıdır. Araştırmalara göre, Türkiye’de 20 yaş üzeri kişilerin %13,7’sinde diyabet bulunmaktadır.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Kan şekerinizin normalin üzerinde olması ama tam olarak da diyabet seviyesinde olmaması uzmanlar tarafından “Pre-diyabet” olarak adlandırılmaktadır. Normalde kan şekeri 110 mg/dl’den az olmalıdır. 126’dan büyük ise diyabet hastasısınız demektir. Bu miktarların arasında ise pre-diyabet tanısı konulabilir. Teşhis edilmeyen pre-diyabetler zamanla tam diyabete dönebilir. Vücutta somut belirtileri pek görülmediği için pre-diyabet  aralığında olunup olunmadığını farketmek biraz zor olabilir. Bu nedenle kan testi yaptırmadan pre-diyabeti teşhis etmek pek mümkün değildir. Fakat bazı sinsi ipuçlarını yakalayabilirseniz pre-diyabeti yakalayabilirsiniz

  • Beklenmedik şekilde kilo almak

Özellikle göbek bölgenizden ani şekilde kilo alıyorsanız, diyabet olma ihtimaliniz bulunmaktadır. Uzmanlara göre fazla kilolar pankreas üzerinde daha fazla insülin üretimi için baskı kurmaktadır. Göbeğinizden kilo almak organların etrafında yağlanma göstergesidir. Bu durum da insanı diyabet olmaya yaklaştırır.

Daha fazla sebze yemek bu kilolardan kurtulmada yardımcı olacaktır. Karnınızı doyururken yediğiniz besinlerin yarısı sebze, dörtte biri protein ve kalan dörtte biri de tahıl ürünleri olursa, diyabet açısından sağlıklı bir beslenme tercih etmiş olunur.

  • Ciltte oluşan tuhaflıklar diyabet göstergesidir

Çok sık susamak ve çok sık tuvalet ihtiyacı duymak diyabet belirtisi olabilir. Bir diğer belirti de deride ve ciltte beklenmeyen değişimlerdir. Örneğin cildinizin soluklaşması ve cilt lekeleri.

Uzmanlar özellikle boynun arka kısımlarındaki kararmaların ya da aynı bölgelerdeki farklı değişimlerin pre-diyabet belirtisi olabileceğini söylemektedir. Ciltteki bu değişimleri dikkate almak ve bir doktora danışmak gereklidir.

  • Fazla tatlı tüketmek diyabet sebebi

Tatlı yemesi çok zevkli ve güzeldir dozu aştığınızda pre-diyabet ve sonrasında da diyabet riskiyle karşılaşırsınız. Bu nedenle şeker, çikolata ve özelikle unlu tatlıları azaltmak gerekir. Aynı zamanda ekmek, pilav, patates gibi karbonhidratlı yiyecekler de sizi diyabete iter ve ayrıca kilo almanıza neden olur.

  • Hareket etmek ve egzersiz yapmak diyabet riskini azaltır

Düzenli fiziksel aktivite vücudunuzun insülini daha etkili kullanmasını sağlar. Ayrıca, kilonuzu koruyarak pre-diyabet ve diyabet riskini de azaltır. Durağan bir hayat tarzınız varsa günde 3 defa olmak üzere 10 dakikalık yürüyüşlerle fiziksel aktivitelere başlayabilirsiniz. Belli bir düzeni sağladıktan sonra bir hafta içinde en az 150 dakika fiziksel aktivite yapıyor olmalısınız.

  • Yaşlandıkça Diyabet riski artar

Zamanı durduramazsınız ve yaşlanmaya engel olamazsınız. Diğer yandan yaşlandıkça pre-diyabet riski de artar. Bu nedenle 45 yaşını geçtikten sonra muhakkak diyabet durumunuzu öğrenmek için kan testi yaptırmanız tavsiye edilir. Sinsice yaklaşan pre-diyabet riskine karşı alınabilecek en önemli önlem düzenli aralıklarla durumunuzu kontrol ettirmektir.

  • Geçmişte kan şekeri probleminiz olmuş olabilir

Hamilelikleri sırasında gestasyonel diyabet teşhisi konan kadınlar, doğum sonrası normale dönemeyebilirler. Kan şekeri değerleri normal seyrinde olsa da halen pre-diyabet riski devam etmektedir.

Etnik ve aile geçmişiniz de diyabet konusunda tesir edebilir. Aile ağacında diyabet hastası olanların, özellikle Afro-Amerikan, Latin ve Pasifik kökenli olanların diyabet riski daha fazladır.

  • Yatakta bir o yana bir bu yana dönmek

Gözlerinizi kapatıp, iyi bir uyku uyuyamazsanız vücudunuzun işlevleri tam sağlıklı olmaz. Kötü uyku kilo alınmasına neden olur ve bu da pre-diyabet riskini artırır. Uyku apnesi gibi uyku bozuklukları kan şekeri için olumsuz durumlardır. Horlama konusu da benzer özellikler içerir. Uyku problemlerinizin farkına varmak ve bu konuda hekim tavsiyesine başvurmak diyabet riskini azaltacaktır.

Hormon Bozukluğu Doğal Tedavi Yöntemleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.