Diş Tartarı Nasıl Oluşur: Nasıl Giderilir?

Diş tartarı neden oluşur?

Ağız sağlığının korunması için her gün düzenli olarak diş ipi kullanılması ve dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Bunlar uygulanarak belli düzeyde diş sağlığının korunması sağlanabilir. Bu yöntemlerin hiçbirini ihmal etmeden rutin olarak uygulamak gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin dişlerinde tartar oluşumu, renk değişimi ve çürüme gibi durumlar gözlemlenebilir. Bunları yapmamanın yanı sıra aynı zamanda yanlış uygulanması da çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Dişlerin verimsiz bir şekilde ve uygun olmayan diş fırçaları ile fırçalanması ya da diş iplerinin yanlış kullanılması da bozuk ve düzensiz dişlerin yanı sıra tartar oluşumuna neden olabilmektedir.

Diş tartarına ne iyi gelir: Diş tartarı için bitkisel çözüm

1-Diş tartarına çözüm: Dişlerin doğru fırçalanması:

Her öğünden sonra tartar oluşumunu engellemek için dişlerin düzgünce fırçalanması gerekmektedir. Yumuşak kıllı bir diş fırçası ile dişleri fırçalamak hem dişlerin dış yapısının aşınmamasını hem de hepsinin üstünün ve aralarının temizlenmesini sağlar. Uzmanların araştırma sonuçlarına göre tavsiye ettiği diş fırçalama açısı 45 derecedir. Bunu bir diğer şekilde anlatmak gerekirse dudağın en az seviyede zorlandığı açı olarak da nitelendirilebilir.

2-Diş tartarına karşı Florür içeren diş macunu kullanmak:

Florür içeren diş macunları dişleri güçlendirir ve dişlerde çürük oluşmasını önler. Bu şekilde dişlerdeki florür konsantrasyonunun arttırılmasına yardımcı olur. Asitli yiyecek ve içeceklerin daha az tüketilmesi diş çürüğü ve diş tartarından muzdarip duruma düşmeyi büyük oranda engeller. Florür içeren diş macunu kullanılarak çürüme tarafından etkilenen alanların tedavisi sağlanabilir. Ayrıca bu diş macunlarının en önemli etkisi tartar oluşumunu büyük ölçüde engellemesidir.

3-Diş tartarı için diş macunu:

Tartar oluşumu dişlerin köküne yakın yerlerde, diş etiyle dişin birleştiği bölgede sıkça görülebilir. Bu durumda bazılarına uzun zaman boyunca müdahale edilmediğinde taşlaşarak çok daha sert ve çözümü zor bir hal alabilirler. Bu tartarların daha önceden yumuşatılması için kullanılabilecek bir takım özel üretim diş macunları bulunmaktadır. Dişçiye başvurulduğunda dişçiler bunun için gerekli olan bilgiyi hastası ile paylaşacaktır.

4-Diş taşına karbonat:

Bir çorba kaşığı kabartma tozu ve bir tutam tuz birbiri ile karıştırılır. Diş fırçası biraz ıslatılır ve kabartma tozu karışımının içerişime batırılır. Karışıma batırılmış olan diş fırçası ile dişler güzelce fırçalanır ve sonra ağız bol su ile çalkalanarak durulanır. Bu işlem tartar temizleme ve dişleri beyazlatma amacı ile kullanılabilmektedir.

5-Diş taşına iyi gelen bitkiler: Aloe Vera jeli ve gliserin ile dişlerin fırçalanması:

Bir bardak suyun içerisine yarım fincan kabartma tozu, 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli, 10 damla uçucu limon yağı ve 4 çay kaşığı bitkisel gliserin eklenir. Karışımın iyice karışması için sıvı uygun bir kap içerisinde güzelce karıştırılır ve bu şekilde saklanır. Tartarların temizlenmesi için bu karışımı ile her gün dişlerin fırçalanması gerekmektedir.

6-Diş taşına ne iyi gelir: Portakal kabuğu:

Tartar temizlemek için başka bir çare de dişlerin üzerine doğrudan portakal kabuğu sürülmesidir. Dişler durulanmadan gece boyunca o şekilde bekletilmesi gerekmektedir. Portakal kabuğu ezilerek bir hamur haline getirilir ve dişlerin üzerine uygulanır. Bu işlem mikroorganizmaların ağızda oluşturduğu tartar ile savaşmaya yardımcı olur ve tartarın söküldüğü yüzeyi beyazlatmak için doğal bir tedavi yöntemi özelliği göstererek dişlerin beyazlatılması için kullanılabilir.

7-Diş tartarı için bitkisel çözüm: Bol bol meyve ve sebze tüketmek:

Elma, misk kavunu, havuç ve kereviz sopasının içerisinde bulundurduğu bileşenler kişinin dişlerinin güçlenmesi ve dişlerinin üzerindeki tartar oluşumlarının temizlenmesi için kuvvetli özellikler içermektedir. Bu meyve ve sebzelerin bir lokmasının 1 saat boyunca çiğnenmesi kişinin dişlerinin tamamı ile tartarlardan kurtulmasını sağlayabilir. Tabii ki bu işlem bir kere değil düzenli olarak uygulandıkça tartar oluşumunun yok olmasını sağlar. Bunun yanı sıra dişlerdeki renk değişiminin de düzelmesini sağlamaktadır.

8-Diş taşı için bitkisel çözüm: Susam çiğnemek:

Beyaz dişlerin sağlanması için kullanılabilecek bir başka yöntem ise susam çiğnemektir. Bir avuç susam yavaşça çiğnenir ancak asla yutulmaması gerekmektedir. Yutulması zararlı değildir ancak yüksek oranda kalori içerdiği için kişide yap birikmesine neden olabilir. Bu susamların iyice çiğnenmesinin ardından kuru bir diş fırçası ile dişlerin güzelce fırçalanması gerekmektedir. Bu tohumlar doğal bir antiseptik görevi görmektedir. Bu şekilde dişlerin çürümesinin de yüksek oranda önüne geçilebilir.

9-Diş taşı için ne yapmalı: İncir yemek:

İncir yemek, diş temizliği ve diş etlerinin güçlenmesini sağlayacak bir başka yoludur. Arka arkaya yavaşça çiğnenerek 3 ya da 4 incirin tüketilmesi gerekmektedir. Bu işlem tükürük bezlerini harekete geçirir ve tükürük salgısını arttırır. Sonuç olarak dişlerdeki plak ve tartar oluşumunu ortadan kaldırarak dişlerin temizlemesinde önemli bir rol oynar.

10-Elektrikli diş fırçası kullanmak:

Elektrikli diş fırçası, manuel olanlara göre doğru kullanıldığında kesinlikle çok daha etkili sonuçlar vermektedir. Tartar yapısının diş üzerinden söküp atılmasına ve dişlerin düzgün bir şekilde alarak parlak kalmasına yardımcı olur. Bu tür bir diş fırçası, diş üzerindeki plak ve tartardan arınmış yüzeyin devamında da temiz kalması için diş doktorları tarafından mutlaka önerilmektedir.

11-Düzenli diş ipi kullanımı:

Diş ipi, kullanımı oldukça dikkat gerektiren bir diş temizliği malzemesidir. Yemeklerin ve içeceklerin bir kısmı diş fırçasının ulaşamadığı diş aralarında kalabilir. Bunların sürekli birikimi dişlerde çürümeye ya da tartar ve benzeri diğer sorunların görülmesine neden olabilir. Önüne geçmek için diş aralarının temizliğinden sorumlu olan diş ipinin de kullanılması gerekmektedir. Ancak yanlış açı ve doğrultuda kullanılması kişinin diş yapısında bozukluklar yaratabileceği için mutlaka dikkatli ve doğru şekilde uygulamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu durum sebebi ile çocukların dişler ya bir büyük tarafından diş ipi ile temizlenir ya da diş ipi kullanılmaz.

Diş taşı nasıl önlenir?

Diş yapısı üzerinde tartar oluşmasını engellemek amacı ile alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanabilir:
– Diş hekimi muayenesini aksatmayarak dişlerin düzenli olarak temizlemesi gerekmektedir. Bu şekilde tartar oluşumunun engellenmesi sürekli hale getirilebilir.
– Tartar kontrolü sağlayan diş macunlarının kullanılması ile tartar ve plak oluşumunun önüne geçilebilir. Tartar varsa bile daha fazla birikimi engellemek için bu diş macunlarının uygulanması gerekmektedir.
– Günde en az iki kez dişler fırçalanmalı ve düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır. Bu şekilde ağız sağlığının korunması da mümkündür.
– Yumuşak kıllara sahip diş fırçasının kullanılması dişlerin üzerindeki emaye tabakanın zarar görmemesi ve plakların ise kolayca kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.
– Bol bol C vitamini içeren besinlerin tüketilmesinin yanı sıra genel olarak bol bol meyve tüketmek diş sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Bu şekilde beslenmek plak oluşumunun erken aşamalarında yok olmasını sağlamaktadır. Bu şekilde tartar oluşumunun da önüne geçilmektedir.
– Tütün ve benzeri maddelerin çiğnenmesi tartar oluşumuna neden olabilmektedir. Bu maddelerin içerisindeki bileşenler tartar oluşmasına neden olabileceği gibi aynı zamanda dişlerde mikrop birikmesine de neden olabilir.Güncellendi: Temmuz 7, 2019