Çizilen Gözlük Camı Kolayca Nasıl Onarılır?

İster optik (numaralı) gözlük, ister güneş gözlüğü olsun; gözlük camlarının bakımı düzenli şekilde yapılmalıdır. Gözlük camlarının yeterince temizlenmemesi ve zamanla üzerinde çizikler oluşması görüntü kalitesini düşürecektir. Çizilen numaralı gözlük camı kolayca nasıl onarılır diye merak eden kişiler için aşağıda bazı yöntemler sıralanmıştır.

Gözlük Camındaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Gözlük camları, kutusunda taşınmadıkları, doğru pozisyonda tutulmadıkları ve yere düşürüldükleri zaman çizilebilmektedir. Çizilen gözlük camları kişinin görüş yeteneğini köreltir. Bu durum hem sağlık açısından hem de estetik anlamda istenmeyen bir durumdur. Çizik gözlük camları, gözlüğün görüntüsünü de olumsuz yönde etkilediği için estetik olmayan bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda gözlük camı çizikleri nasıl giderilir sorusu akla gelmektedir.

Çizilen gözlük camlarını 6 farklı yöntemle onarmak mümkündür. Bu yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

Gözlük cam çizikleri nasıl giderilir sorusuna cevap arayan kişiler diş macunu ile gözlük camlarını temizleme yöntemini uygulayabilirler. Bunun için gözlük camlarına leblebi büyüklüğünde diş macunu sıkılır ve bir pamuk yardımıyla camlar ovulur. 10 – 15 saniye kadar yapılan ovma işleminden sonra gözlük camları bol su ile yıkanır ve kuruması için suların süzülmesi sağlanır. Bu yöntemi birkaç defa tekrarlamak mümkündür.

Bulaşık deterjanı ile birkaç damla limon suyunu karıştırarak gözlük camlarını temizleyebilirsiniz. Hazırlanan karışım gözlük camlarına sürülür ve köpürmesi sağlanır. Ardından bol su ile yıkanır ve kuruması sağlanır. Limonun cam malzemeyi parlattığı da bilinmektedir.

Bebek şampuanı, doğal yapıya sahip olduğu için gözlük malzemesine zarar vermemektedir. Gözlük camlarını ağır kimyasal malzemelerle yıkamak, gözlüğe zarar verebilir. Bunun yerine bebek şampuanı ile yıkayıp temizlemek daha doğru olacaktır.

Gözlük camındaki çiziklerin nasıl giderilmesi gerektiğini merak eden kişiler karbonat ve su karışımından faydalanabilmektedir. Bunun için bir yemek kaşığı karbonatı birkaç damla suyla karıştırıp macun kıvamı elde etmek gerekir. Ardından hazırlanan bu karışım gözlük camlarına sürülür. Daha sonra bol su ile yıkanır ve kuruması sağlanır.

Gözlük camlarında meydana gelen çiziklerin giderilmesinde etkili olan bir diğer yöntem ise beyaz sirke kullanılmasıdır. Beyaz sirke, çok küçük çiziklerin giderilmesinde etkilidir. Bunun için gözlük camlarını sirkeli su ile yıkayıp ardından bol su ile durulamak gerekir. Sirke, gözlük üzerindeki bakteri ve mikropların arındırılmasında da oldukça etkili bir malzemedir.

Gözlük camlarını beyaz sabun ile yıkayarak hem küçük çiziklerden hem de mikroplardan kurtulmak mümkündür. Bunun için mikro fiber gözlük bezlerinden yararlanılabilir. İyice temizlenen gözlük daha sonra bol su ile yıkanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Siyah Pantolon Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?
Lacivert Pantolon Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?
Gri Pantolon Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?
Yeşil Pantolon Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?
Kahverengi Pantolon Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?
Bordo Pantolon Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?

Çizilen Gözlük Camları Nasıl Düzeltilir?

Çizilen gözlük camının onarılması için yukarıdaki yöntemlerin yanı sıra daha farklı teknikler de kullanılabilmektedir. Çizilen gözlük camlarını evde tamir etmek için 3 farklı teknik bulunmaktadır. Bunlar aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır.

Mobilyaları parlatmak ve temizlemek amacıyla kullanılan mobilya cilasını gözlük camlarında kullanarak çizikleri gidermek mümkündür. Bunun için gözlük camlarını mobilya cilasıyla ovaladıktan sonra bol su ile yıkamak gerekir.

Pencere temizliğinde kullanılan cam temizleme deterjanları ile gözlük camlarındaki çiziklerden kurtulmak mümkündür. Bunun için malzemeyi gözlük camlarına püskürttükten sonra temiz bir mikro fiber gözlük bezi ile temizlemek gerekir.

Cam aşındırma malzemesi, içeriğinde hidroflorik asit içerdiği için camın üst tabakasının aşınarak çiziklerden arınmasını sağlamaktadır.Güncellendi: Mayıs 24, 2019