Cilt Morluklarına Ne İyi Gelir: Nasıl Geçer, Neden Oluşur?

Cilt, çeşitli nedenlere bağlı olarak morarabilen bir yapıya sahiptir. Cildinizde meydana gelen cilt morlukları için en doğru tercih bir doktora başvurmanız olacağı gibi cildinizin neden kaynaklı morardığının bilincinde olmak ve ne gibi tedavi yöntemlerini uygulayabileceğiniz bilmek de hayatınızı daha kolay bir hale getirecektir.

CİLT MORLUKLARI NASIL OLUŞUR?

Cilt morlukları, birbirinden farklı sebeplere bağlı olarak baş gösterebilir. Farklı nedenlerden kaynaklı cilt morluklarının oluşumu ve vücutta kalma süreleri de değişkenlik göstermektedir.

TRAVMALAR

Genç yaş aralığında bulunanlarda en sık gözlenen morluklar, travmaya bağlı olarak ciltte oluşan morluklardır. Çarpma, darbe ve düşmeye bağlı olarak oluşan travmalar neticesinde cildinizde morluklar oluşabilir. Bu morluklar, tıp literatürü içerisinde oldukça normal karşılanmaktadır. Travmaya bağlı olarak deri altında bulunan damarlarda hasar meydana gelir.

Ciltte oluşan bacağınızı hızlıca sehpaya çarptığınızda, çarptığınız yerin morarma ihtimali olduğunu bilirsiniz. Morluklar genel olarak darbe, çarpma, düşme benzeri ufak çapta kazalar, travmalar sonucu oluşur ve bu da normal karşılanır. Travmanın oluştuğu bölgede renk değişiklikleri meydana gelir. Deri altında bulunan damarların hasar görmesi, morlukların iyileşme sürecine kadar cildin farklı renklerde olmasını beraberinde getirir. Travmaya bağlı olarak meydana gelen morarmalar, ortalama olarak 2-3 hafta arasında iyileşir. Yaşlanma Damarları hasardan koruyan dokular, yaşlanma sürecine giren bir bireyde zayıflamaya başlar. Cildin esnekliğini yitirmesi de aynı şekilde yaşlanmanın en önemli belirtilerindedir. İlerleyen yaşlarda bulunanlar için en küçük çarpmalarda bile bu nedenlerden dolayı, damarlar zarar görebilir. Yaşlanmanın etkisi olarak cilt morlukları daha fazla gözlenir.

UZUN SÜRELİ KULLANILAN İLAÇLAR

Ciltte morarma oluşumunu tetikleyen unsurlardan birisi de uzun süreli olarak kullanılan ilaçlardır. Kan ve ciltte incelmeyi sağlayan ilaçlar, en küçük bir darbe almada bile kolaylıkla ciltte morluk oluşmasını sağlayabilmektedirler. Balık yağları, kan inceltici ilaçlar, kortizon maddesini barındıran ilaçlar ve aspirin başta olmak üzere benzer ilaçların uzun süreli olarak kullanımından kaynaklı kolay morluk oluştuğu saptanmıştır. Bu ilaçların yanı sıra ağrı kesici ilaçları sık tüketen bireylerde, bacaklarında oluşan morlukların asıl sebebi ilaçlardan kaynaklanmaktadır.

Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa ve vücudunuzda hiçbir travma yaşanmadan morluk oluşumu başladıysa, en kısa sürede doktora görünmelisiniz. Uzun süre kullanmanız gereken ilaçlar varsa, ilacı kendiniz asla kesmeyin. Hastalıklar Cildinizde meydana gelen morluklarla beraber; göğüste ağrı, nefes darlığı, kalp çarpıntısı ve buna benzer belirtiler gözleniyorsa, bu morluklar hastalığın işaretçisi olabilir.

Özellikle cildinizde aniden ortaya çıkarak uzun süreli olarak devam eden morluk şikâyetlerinizi kesinlikle aksatmamalısınız. Bu tip morlukların neden meydana geldiğini öğrenmek için genellikle kan testi yapılmaktadır. İlaç kullanmıyorsanız ve vücudunuz bir travma yaşamadıysa yani ortada neden morluk oluştuğunu tanımlayabileceğiniz bir konu yoksa morluklar hastalıklardan kaynaklı oluşabilir.

Vitamin Eksikliği: Dokuların güçlenmesini sağlayan bir vitamin olan C vitamini, eksikliğinde kılcal damarların zayıflamasını beraberinde getirir. Ciltte morluk olarak ortaya çıkan kan sızıntıları, özen gösterilmesi gereken bir durumdur. C vitaminin yanı sıra B12 ve K vitamini eksikliği de tetikleyici bir unsur olabilmektedir.

Kılcal Damar Çatlaması: Kılcal damar çatlamalarına etki eden birbirinden farklı faktörler bulunmaktadır. Deri altında meydana gelen kılcal damar çatlamaları neticesinde morluklar oluşabilir.

Hemofili: Kalıtsal bir hastalık olan hemofili, kanın çok zor pıhtılaşmasıyla görülen bir hastalıktır. Hemofili sahibi bireylerde, en küçük kanamalar bile uzun süreli olarak devam edebilir.

von Willebrant Hastalığı: Kanama bozukluğu olarak tanımlanan hastalık, genetik faktörlerden kaynaklı olarak ortaya çıkarı. Küçük bir darbe neticesinde cilt morarabilir.

Cilt morluklarıyla kendisini gösteren diğer hastalıklar: Alerjiler, Enfeksiyonlar, Lösemi, Akdeniz Anemisi, Diyabet, Lupus, Karaciğer Hastalıkları ve Kalp ve Damar Hastalıkları olarak sıralanabilir.

CİLT MORLUKLARI NASIL GEÇER?

Oluşan morarmaların nedenine bağlı olarak, morlukların tedavi edilerek kısa sürede geçirilebilmesi mümkündür.

CİLT MORLUKLARINDA ETKİLİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ BUZ UYGULAMASI

Ciltte oluşan morlukların azalması için, morluk oluşan bölgeye buz uygulaması düzenli olarak yapılmalıdır. 15 dakika buz uygulaması için yeterli bir süredir.

KONUM: Morluk gözlenen konumun yüksek bir noktada tutulmasıyla kan akışı yavaşlatılır ve morluk oluşumu bu sayede azalır.

DİNLENMEK: Travmaya bağlı olarak meydana gelen morluklarda bolca dinlenmek önemlidir.

ALOE VERA JEL: Aloe Vera, cilt yapısı üzerinde onarıcı bir etkiye sahiptir. Aloe Vera jelini cildinize direkt uygulayabilir ve biraz bekledikten sonra su yardımıyla durulayabilirsiniz.

BİTKİSEL YAĞLAR: Morluğun oluştuğu bölgeye bitkisel yağlarla masaj yapmak hem rahatlatıcı hem de morluk azaltıcı etkiye sahiptir.

CİLT MORLUKLARI İÇİN KREM

Cildinizde oluşan cilt morlukların tedavisi için krem yöntemini tercih edeceksiniz, heparin etken maddesine sahip kremleri kullanmanızda yarar var. Cildinizde oluşan morluklara düzenli olarak uygulamanızla birlikte çok daha kısa sürede gözle görülür bir etkiyle cildinizin normale döndüğünü göreceksiniz. Hirudoid ve Lasonil markalı kremler, en popüler morluk geçirici kremler olarak uygun fiyatlarıyla birlikte satışa sunulan ürünlerdir.Güncellendi: Temmuz 5, 2019