Cildin Parlaması için Doğal Yöntemler Nelerdir?

Cildin parlak olması için ne yapılır?

Cildin parlak olması için doğal öneriler şunlardır:

1- Gün:

Cilt hafif bir temizleyici ile derinlemesine temizlenmelidir. Cilt yapısına uygun bir temizleyici seçilmelidir. Uygun temizleyiciler ile ciltteki yağ ve kir arındırılmalıdır. Cilt temizlendikten sonra iyi bir nemlendirici kullanılmalıdır. Parlak bir cilt için temizleme işlemi haftanın 7 günü yapılmalıdır.
– Cildin daha parlak ve canlı olması için bitkisel maskeler kullanılabilir.
– Her gece cilde gece kremi uygulanması önerilir. Bu işlem cildin gece de nemli kalmasına yardımcı olur. Gece serumları da uygulanabilir.

2- Gün:

İkinci gün gerekli vitamin ve minerallerden yararlanılması için beslenme düzeninde bol bol taze meyve ve sebze tüketilmesi önerilir. Bu cildin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
– Taze meyve ve sebzeler beslenme dışında aynı zamanda cilde maske olarak da uygulanabilir.
– Ayrıca bol bol su ve meyve suyu tüketilmelidir. Bu cildin nemlenmesine yardımcı olur.
– Uyumadan önce kesinlikle makyaj çıkarılmalıdır. Bu uyku sırasında cildin dinlenmesine yardımcı olur.
– Makyaj temizlendikten sonra yüz su ile durulanmalı ardından hafif bir nemlendirici uygulanmalıdır.

3- Gün:

Sabah uyandıktan sonra peeling yapılmalıdır. Bu ciltten ölü hücrelerin arındırılmasını sağlar.
– Derinin altında sağlıklı katmanı açığa çıkarmak için ölü deri hücreleri peeling yöntemi ile arındırılabilir. Bu işlem sırasında cilt hafifçe fırçalanır.
– Ardından olumlu sonuçlar almak için cilde hafif bir nemlendirici losyon uygulanır. Gençleştirici bir yüz maskesi de uygulanabilir.
– Güneşe çıkmadan kesinlikle güneş koruyucu losyon kullanılmalıdır. Bu losyonlar cildin, zararlı UV ışınlarından zarar görmesini engeller.
– Akşam yatmadan önce cilde ışıltı vermek için doğal bir cilt maskesi tekrar uygulanabilir.

4- Gün:

Dördüncü günde, cilt dokusunda küçük farklar oluşmaya başlayacaktır.
– Yüze her gün buhar uygulaması yapılabilir. Bu uygulama ciltte gözeneklerin tıkanmasını engellerken tıkanan gözeneklerin de açılmasına yardımcı olur.
– Cildi temizlemek için gülsuyu cilde doğrudan uygulanabilir. Gülsuyunun cilt üzerinde etkili soğutucu özellikleri de vardır. Cilt gül suyu ile daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanabilir.

5- Gün:

Her gün sabah ve akşam cilt temizlenmelidir. Beşinci gün cilde aloe vera jel uygulanabilir.
– Uygulama sırasında cilde hafifçe masaj yapılır. Yapılan masaj kan akışını artırır ve cildin daha canlı görünmesine yardımcı olur.
– Göz altındaki koyu halkalar için bir cilt serumu kullanılabilir. Bu işlem koyu halkaların hafiflemesine yardımcı olurken aynı zamanda cildin daha parlak görünmesine yardımcı olur.
– Masaj sonrasın cildin zararlı güneş ışınlarından korunması için yüksek korumalı bir gündüz kremi kullanılmalıdır.
– Akşam ise sandal ağacı yağı ile bir cilt maskesi uygulanabilir. Cildin daha pürüzsüz olmasına yardımcı olacaktır.

6- Gün:

Cilt için gerekli günlük rutin bakım yapıldıktan sonra peeling yapılır.
– Cilde tonik ya da tonik görevi gören gülsuyu uygulanmalıdır.
– 1 hafta boyunca sağlıklı bir cilt için meyve suları ve çorbalar bol bol içilmelidir. Bu günlük sıvı alımının artırılmasına yardımcı olur.

7- Gün:

Cildin esnekliğini korumak için su tüketimine devam edilmelidir. Meyve tüketimi artırılmalıdır. Ayrıca ısı ve güneşe maruz kalmaktan cildi korumak gerekir.
Bu bir haftalık plana uyulduğunda bir haftanın sonunda cilt daha parlak ve canlı olacaktır. Düzenli olarak, hiçbir gün atlanmadan uygulanması önerilir. Sağlıklı bir cilt için su ve besinlerin etkisi kesinlikle unutulmamalıdır. Tüm bu noktalar dikkat edildiği takdirde daha sağlıklı ve daha canlı bir cilde sahip olunabilir.

Cilt parlaklığı için ne yemeli?

Cildin daha parlak olması için sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir. Yağlı besinler ile kızartma gıdalardan uzak durulmalıdır.

Cildin parlak olması için doğal maskeler de uygulanabilir. Doğal maskelerin cildin üzerindeki ölü derilerin arınmasını sağlarken aynı zamanda cildi daha canlı gösterir. Cildin parlak ve pürüzsüz görünmesi için tüm bu yöntemler sırayla uygulanabilir. Ancak cilt parlaklığı için bitkisel çözümler kullanılsa da bir cilt uzmanına danışmakta da fayda olacaktır.Güncellendi: Temmuz 7, 2019