Chino Pantolon Nedir?

Chino ( çino diye okunuyor ) pantolonlar, mağazalarda sık sık gördüğünüz, belki de ismini bilmeyerek alıp giydiğiniz dolapların demirbaşı pamuklu pantolonlardır. ” İsmini bilmesek ne olur? Alıp giyiyoruz yaa işte” diyen okuyucularım haklısınız ama ufak bir kaç ipucuyla daha doğru kombinler yapsak fena mı olur yani? Neyse zaten bu yazımı buraya kadar okuduysan muhtemelen chino pantolonlar hakkında bildiğinden fazlasını bilmek istiyorsun demektir.

Chino Pantolon Tarihçesi

Fazla bilgi göz çıkarmaz dedim ve chino pantolonların tarihine ucundan kenarından bir giriş yapmaya karar verdim. Şimdi efendim bu chino pantolonlar için pek çok efsane ve rivayet var. Ama en çok bilineni şöyle: 800’lü yıllarda bir İngiliz kumandan,( ismi lazım değil ) askerlerin giydiği beyaz renkli pantolonları toz ve kir göstermesinden sebep, kahve ve bazı baharatlar yardımıyla boyamaya çalışmış ve ortaya “KHAKİ” adında bir renk çıkmış. Ben diyeyim toz siz diyin kum rengi. Arada bir renk işte.

Khaki pantolonlar ise 1900’lerde Amerikan askerlerinin İspanya savaşı sırasında Çin’de üretilen ucuz maliyetli taklitlerini giymesiyle “chino” adıyla anılmaya başlamış.

Erkek Chino Pantolon Modelleri

Chino pantolonlar genel olarak %100 pamuk dokuma kumaşlardan üretilir. Bu sebeple de yazlık pantolon giymek isteyen erkeklerin tercih etmesi gereken en klas modellerden bir tanesidir. Şöyle diyeyim: Kot pantolon ile kumaş pantolon arasında bir yerde. Hem rahat hemde şık.

Relaxed Adıyla Anılan Rahat Chino Pantolon Modeli

Daha ağır kumaştan üretilmiştir, diğer chino pantolonlara göre daha düşük belli ve giymesi inanılmaz rahattır. E rahat olucak tabi neticede askerler düşünülerek tasarlanmış.

İşte zevkinize göre kot ceketler, postallar, oduncu gömleği dediğimiz kareli gömlekler soğuk kış günlerinde kalın kazaklar ile giyebilirsin. Yani chino pantolonlar kışın giyilebilir( Dipnot ).

UYARI: Aman ha klasik ayakkabılar, kravat, blazer ceket tarzı daha şık parçalarla kombinleme!

Casual (Günlük) Chino Pantolon Modeli

Günlük chino tarzı pantolonlar klasik modellerine göre daha düşük belli, dikişleri belirgin ve genelde daha ucuz pamuklu kumaşlardan üretilirler.

Keten veya Pamuklu casual gömlekler, polo yaka tişört veya basic tişörtler ile kullanabilirsin. Ayakkabı olarak ise sneaker, marin ayakkabı gibi günlük modelleri tercih edin.

Klasik Chino Pantolon Modeli

Klasik chino pantolonlar daha yüksek belli, görünmez dikişli olarak üretilirler. Mesela uzun kollu polo yaka tişörtler, casual gömlekler ve deri sneaker ile giyilebilir sakıncası yok. Ama daha şık bir görünüm istiyorsanız şayet klasik gömlek, blazer ceket ve klasik ayakkabılarla kombinlemen gerekir. Bu tarz bir kombin oluşturursanız da rahatlıkla iş kıyafeti olarak kullanabilirsin.

Bunların haricinde söylemek istediğim bir kaç detay daha var. Chino pantolon seçerken fiziksel özelliklerinizi de göz önünde bulundurun.

Chino Pantolon Nasıl Kombinlenir?

  • Zayıf erkekler penssiz modelleri tercih edin. Tam tersi olarak kilolu erkekler içinse pensli modeller ideal çünkü pens fazla kiloları saklar.
  • Kilolu erkekler dar paça modellerinden kaçının. Boru paça dediğimiz başladığı yerden paçaya kadar dümdüz inen pantolanlar var ya, onları tercih edin.
  • Paça uzunluğuna gelirsek, klasik modellerde paça da maksimum bir kat olabilir. Daha slim fit kesimler ise ayakkabıya şöyle bir dokunsun geçsin gitsin. Lahana gibi kat kat olmasın. Neredeyse yere kadar değen paça boyları için söyleyecek bir kelime bulamıyorum. AMAN!
  • amel rengi, bej ile kum rengine yakın tonları zaten chino pantolonların en çok kullanılan renkleri. Ama artık mavi, kırmızı, yeşil her rengini bulmakta  mümkün.
  • Chino pantolon altına ayakkabı Derby, monk strap gibi klasik tercihlerin yanında, marin ayakkabı, sneaker, postal vs her şey olabilir. Gideceğin yere göre seçim yap, top sende!

Benim diyeceklerim bu kadar. Olur da soru sormak istersin, BURADAYIM. Önerin, yorumun, eleştirin falan varsa da BURADAYIM. Buralarda bir yerlerdeyim işte yaz kafana göre:) Kısa bir süreliğine HOŞÇA KALIN!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...