Çene Yapısına Göre Yüz Makyajı Nasıl Yapılır?

ÇENE DÜZELTMELERİ

Not: Belirginleştirmek istenilen yere ışık. Markelenmek istenilen yere gölge verilir.

ÇİFT ÇENE

Fondöten sürüldükten sonra çene altından başlayarak boyna doğru normal fondötenin bir veya iki ton koyusu ile gölge yapılır. Bu gölge fotoğraf veya sahne makyajında biraz daha koyu olabilir. Ancak film ve tiyatroda renk koyu olmamalıdır, aksi halde boyun kirliymiş gibi görünür. Gölge çene ve boyna iyice ya yılmalı, fondöten ile doğal bir biçimde karışmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Buğday Tenliler Hangi Renk Fondöten Kullanmalı?
Açık Renk Fondöten Nasıl Koyulaştırılır?
Loreal True Match Fondöten Hangi Cilt Tipine Uygun?
Transparan Fondöten Ne İşe Yarar?
Yağlı Ciltler Nasıl Fondöten Kullanmalı?
Pata Krem Fondöten Nasıl Sürülür?
Hangi Fondöten Cilde Zarar Vermez?

GERİDE ÇENE

Böyle bir çeneye yüksek ışık kullanılarak çene bir miktar öne çıkarılabilir. Eğer çene çok öne çıkarılmak isteniyorsa lastik parça (karakter makyajında) veya plasto ile çene yapılır. Erkeklerde çene ve doğru sakal yapmakta işe yarar.

ÇIKIK ÇENE

Eğer çene çok çıkıksa yüze kullanılan fondötenin bir veya iki ton koyusu ile gölgelendirilir.

YARIK ÇENE

Yarık olan kısma fondöten tatbik edilip yedirilerek ışık verilir.

Aşağıdaki çene çeşitleriyle ifadelerini siz de yapacağınız makyajlarda yaratmalısınız.

KEMİKLİ ÇENELERİ OLAN İNSANLAR

Kemikli çene katiyet ve azim ifadesi taşır. Kemikli çeneleri olan insanlar güvenilir insanlardır. Kemikli çeneleri olan insanların doğruları vardır. O doğruları bırakmazlar. Verdiği kararlar bir keredir. Örneğin Hamlet W. Shakespeare oyunundaki Hamlet’in babası gibi.

YASSI ÇENELERİ OLAN İNSANLAR

Bu tür çeneli insanlar doğuştan soğukluk ifadesi taşır. Menfaatçidirler. Çıkarları için yapmayacakları şey yoktur. Çalışmayı daha çok severler. Kendi çıkarı için çalışmayı daha çok severler. Birine yardım etmeleri gerektiğinde binlerce negatif cevap yaratırlar. Örneğin Macbeth  W. Shakespeare oyunundaki Machbet karakteri gibi.

SİVRİ ÇENELERİ OLAN İNSANLAR

Kinci olurlar fakat kinlerini saklarlar. Kurnazdırlar. Hayatlarını hep garanti altında tutmayı severler. Param yok dediklerinde bile cepleri kabarıktır aslında. Moliere Cimri oyunundaki Harpagon karakteri gibi.

YUVARLAK ÇENELERİ OLAN İNSANLAR

Hayatın tadını çıkaran, ama çalışmayı da seven insanlardır. Her şeyi zevkle yaparlar. İşlerini çok severler. En kötü işi bile severek yaparlar. Bu yüzden hayatta başarılıdırlar. Cehov’un Bir Evlenme Teklifi oyunundaki Lumof karakteri gibi.Güncellendi: Mayıs 25, 2019