Bazı ceket ve takım elbiselerin tek yırtmaçlı, bazılarınınsa çift yırtmaçlı olduğunu fark etmişsindir. Zaten seçim yapmak o kadar zorken bir de yırtmaçlara kafa yoralım tam olsun. Neyse efendim ceket yırtmaçları sadece estetik anlamda mı yoksa işlevsel olarak da farklı mı kısaca konuyu açıklığa kavuşturalım.

Bu arada yırtmaçlı ceketler vakti zamanında rahat ata binmek amacıyla ortaya çıkmış . Bugün atın üstünde yolculuk etmesek de gün içinde ceketle oturmamız gereken durumlar oluyor. İşte böyle durumlar için ceket yırtmaçları sana hareket imkanı tanır; işin özü bu.

Ceket Alırken Yırtmacını Neye Göre Seçmeliyiz?

Dikkat edeceğin üç parametre var. Aşağıya sıralıyorum:

  1. Ceketi giyeceğin ortamı analiz et.
  2. Fiziksel özelliklerini göz önünde bulundur.
  3. Rahatlık mı yoksa görsellik mi daha önemli karar ver.

Ceket yırtmacının nasıl olacağı ufacık tefecik bir ayrıntı ama inan ki insanlarda oluşturduğu algı farklı. Üstelik etrafımızda her zaman giyim kuşam konusunda yetkili ve bilgili insanlar olabiliyor. Farkımızı koysak fena mı olur yani?

1- Tek Yırtmaçlı Ceketler

Ceketin arkasında ortadan bir yırtmaç varsa o ceket tek yırtmaçlıdır. Hazır giyim mağazalarında elini attığın ceket ve takımların neredeyse %95’inde bu yırtmaç türünü görürsün zaten.

İyi de neden? Çünkü bu şekilde hem üretimi daha kolay, hem de daha ekonomik. Adam kolayı varken niye iki yırtmaç açsın o cekete allasen?

Neyse rahat ceket türleridir tek yırtmaçlı ceketler. Fakat elin cebinde gezme alışkanlığın varsa bu tarz ceketler pek de estetik olmayan bir görüntüye sebep olur.

Sen elini attıkça ceket yırtmacı açılır ve kalçan olduğu gibi gözükür. Ceketin arka kısmında oluşan kırışıklıklarda olaya tuz biber olur tabi.

2- Çift Yırtmaçlı Ceketler

Çift yırtmaçlı ceketlerde yırtmaçlar pantolon ceplerine yakın olduğundan dolayı, sen elini cebine attığında ceketin arkası sabit bir şekilde durur; popon gözükmez.

Eğer ki kilolu bir erkeksen, çift yırtmaçlı ceketler formundan dolayı seni olduğundan uzun ve zayıf gösterir. Ancak gidip slim fit olanından alma. Hele ki kalçan da büyükse ayakta dursan bile o ceketin yırtmaçları açıkta kalır. “Hava sıcak, popomu havalandırıyorum da” efekti oluşur. Regular fit senin için ideal.

Çift yırtmaçlı bir ceket edinmek istiyorsan şayet, biraz cebinin yanacağını söyleyebilirim. Genel olarak ya özel dikim üretilir ya da tuzlu markalardan almak durumunda kalırsın.

3- Yırtmaçsız Ceket

Çok resmi ve şık olman gereken durumlar için kullanılır. Rahat bir ceket türü değildir. Elini cebine rahatça atamazsın, ceketin arkası kasar durur ve kolaylıkla buruşur.

Ama bazı durumlarda şıklık adına rahatlıktan feragat etmek gerekebiliyor tabi. Bu ceket türleri de tam olarak feragat noktasında bir yerlerde. Mesela smokin ceketleri genelde yırtmaçsız üretilir; ben diyeyim sen anla.

Kilolu erkeklere kesinlikle önermiyorum. Uzun boylu, hafif omuzları geniş ve zayıf bir adamsan gönül rahatlığıyla giyebilirsin.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...