Boğaz tıkanıklığı genellikle bir hastalık nedeni ile oluşur. Ayrıca tıkanıklığın nedeni yenilen besinlerin boğazda takılması ya da boğaza yabancı cisimler kaçması da olabilir. Şayet bir yabancı cismin boğaz yolunu tıkaması sonucu nefes alma zorlaşmış ise hemen bir sağlık kurumuna gidilmeli ve bu arada da vakit geçirmeden nefes yolunu açmak için gerekli ilk yardım tedbirleri alınmalıdır. Hastalık, enfeksiyon veya bademcik şişmesi gibi nedenlerden dolayı boğaz tıkanması baş göstermiş ise bu durumda da iyileştirici tedavi için hekime müracaat edilmelidir. Bu arada da bitkisel çözümler, doğal yöntemler denenebilir.

1- Haşlanmış pirinç:

En iyi ev ilaçlarından biri bir miktar haşlanmış pirinç tüketilmesidir. Boğaz tıkanıklığını gidermek için en etkili çözümlerdendir. Haşlanmış pirinç ve boğazı yatıştırır ve midenin rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda boğaz yapısının tahriş olmasını engeller.

2- Sırt bölgesini ovmak:

Boğaz ağrısının hafiflemesi için sırt bölgesi hafifçe ovulabilir. Boğazda oluşan yumru hissi için de son derece etkilidir. Boğaz tıkanıklığını giderirken aynı zamanda öksürüğü hafifletir. Nefes almayı da kolaylaştırır.

3- Çiğ yumurta:

Çiğ yumurta tüketilmesi boğazın tıkanmasını engeller. Aynı zamanda öksürüğü yumuşatır. Sadece bir bardak çiğ yumurta düzenli olarak tüketilmelidir.

4- Su:

Su tüketilmesi sindirimi kolaylaştırır ve boğaz tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur. Bu nedenle su tüketiminin artırılması önerilir. Gün içerisinde 10 ya da 12 bardak kadar su tüketilebilir. Aynı zamanda taze meyve ve sebze suları da tüketilebilir. Bitkisel çaylar da önerilmektedir.

5- Gıda püreleri:

Gıda püreleri boğazın tahriş olmasını engeller ve boğazı yumuşatır. Özellikle papaya püresi tüketilmesi önerilir. Yumuşak ve kolay yendiği için boğaz tıkanıklığında etkili bir çözümdür. Boğazda olası yaralanmaları önler. Sert gıdalar yerine püreler önerilir.

6- Sirke:

Boğaz tıkanması için en etkili çözümlerden biri de sirkedir. Sirken ile gargara yapılması boğazın rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca ağız kokusunu giderir ve bakterileri öldürür. Sirke ile gargara yapılırken haşlanmış patates püresi karıştırıldığında daha etkili olacaktır.

7- Akasma kökü:

Akasma terapötik özellikleri ile bilinir. Akasma kökü ile hazırlanan çay boğaz için son derece etkilidir. Boğaz tıkanıklığını giderir. Bir miktar akasma kökü suyu kaynatılır ve içerisine biraz esmer şeker ile sirke eklenir. Bu karışım iyice kaynatılır ve boğaz tıkanıklığını gidermek için günde iki ya da üç kez içilir.

8- Heimlich manevrası:

Boğaz tıkanıklığı boğaza bir şey takılması sonucu oluştuysa bu hareket uygulanabilir. Kişinin arkasına geçilir ve boğazı tıkanan kişinin karın bölgesinde eller birleştirilir. Hafifçe karın bölgesine baskı yapılarak hava ile tıkanıklık açılmaya çalışılır. Ancak çok sert hareketler yapılmamalıdır.

9- Portakal suyu ve limon suyu:

Boğaz tıkanıklığında en etkili çözümler arasında portakal suyu ve limon suyu vardır. En eski çözümlerden biridir. Bir miktar limon suyu ile biraz portakal suyu karıştırılır ve gün içerisinde birkaç kez içilir. Meyve suyu içerisindeki sitrik asit boğazın yumuşamasına yardımcı olurken daha rahat nefes alınmasını sağlar. Aynı zamanda mideyi rahatlatır.

10- Bebeklere boğaz tıkanıklığı için ilk yardım:

Bebeklerde de boğaz tıkanıklığı olabilir. Öncelikle sakin olunmalıdır. Bebek yüz üstü tutulur ve sırt bölgesine hafifçe vurulur. Ancak çok şiddetli vurulmamalıdır. Gaz çıkarır gibi vurulması yeterli olacaktır. Eğer bebek nefes almakta güçlük çekiyorsa daha şiddetli olunabilir. Ayrıca boğazı tıkayan nesne boğazın çok gerisinde değilse çocuğun ağzı yavaşça açılır ve madde çıkarılmaya çalışılır. Acil durumlarda mutlaka en kısa sürede bir doktora gidilmelidir.

Boğaz tıkanıklığı hastalık nedeniyle oluşabileceği gibi boğaza yabancı madde kaçması nedeni ile de oluşabilir. Bu durumda acil müdahale gerekmektedir. Eğer kişide yoğun nefes darlığı görülüyorsa mutlaka en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Hafif boğaz tıkanıklarında ise bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir. Bu çözümler uygulandığında kısa sürede boğaz tıkanıklığı belirtileri hafifletilmiş olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...