Blazer Ceket ile Klasik Ceket Farkı Nedir?

Dün bir arkadaşım iş görüşmesine gitmek üzere seçtiği lacivert takım elbisenin ceketinde deformasyon olduğunu ve takım elbise ceketi yerine blazer ceket giyip giyemeyeceğini sordu. Olay tazeyken klasik ceket ile blazer ceketin farkları hakkında bir yazı yazmak fena olmaz dedim ve buradayım. 🙂

Konuya geçmeden kesin ve net olan bir kuraldan bahsetmek istiyorum. Takım elbise pantolonu ile blazer ceket, kot gibi spor pantolonlar ile klasik ceket giyilmez (İstisnai durumlar var bir yazımda da o konudan bahsedeceğim).

Takım Elbise Ceketi ( Klasik Ceket ) Nedir?

Takım elbise dediğimize göre ceket ve pantolon takım halinde olur bir kere. He olmadığı durumlar var mıdır? Vardır tabi klasik pantolon ise klasik ceketin eşleştirildiği durumlarda vardır ama %99 başta söylediğim gibi.

İşte efendime söyleyeyim iş ortamı olsun, şık davetler olsun sadece resmi durumlarda ve resmi ortamlarda giyildiğinin altını çizeyim.

Böyle adamın üstüne cuk diye oturması gerekir takım elbiselerin. Sadece ceket içine giyilecek gömlek hesap edilerek üretilirler. Ceketin içine lahana gibi kat kat kıyafet giyemezsiniz kısacası.

Blazer Ceket Nedir?

Blazer ceketler İngiltere’de yat klübü üyelerinin üzerine arma işleyerek kullandığı ve günümüze kadar gelen yarı resmi ceket türleridir. Günümüzde öyle arma falan kalmadı tabi. Yarı resmi ceket türleridir. Çok resmi ortamlarda giyilmez.Renk olaraksa genelde lacivert, siyah gibi koyu renklerde üretilirler.

Blazer Ceket ile Klasik Ceket Nasıl Birbirinden Ayrılır?

Ceketin omuz formu, içyapısı , kumaşı gibi özelliklere dikkat ederek takım elbise ceketi ile blazer arasındaki farkı bariz bir şekilde anlayabiliriz. Kafa karıştıracak bir durum yok. Ne diyorum detaylı olarak inceleyelim hemencecik.

A-Ceketin Omuz Formu

Yukarıdaki fotoğraf takım elbise ceketinin omuz bölümü, alttaki ise blazer ceketin. Bu fotoğraftan ne anladık şimdi?

Eğer dikkat edersen takım elbise ceketinin omuz bölümü daha net ve keskin. Bide dolu dolu duruyor. Bunun sebebi ise dikim sırasında omuz bölümüne yerleştirilen omuz yastığından kaynaklı. Bu yastık, omuz bölümüne netlik ve yuvarlaklık veriyor.

Blazer cekete geldiğimizde ise omuz duruşu daha yumuşak. Takım elbisenin omuzu gibi şaha kalkmamış. Efendi efendi yumuşakça aşağıya doğru süzülüyor. Kısacası doğal bir formu var.

B- Ceketin Formu

blazer ceket ile klasik ceket farkı ceket formu meselesinden de patlak veriyor. Yukarıda gördüğün üzere bariz bir fark var aralarında. Çünkü klasik ceketlerde kıl tela denilen ve ceket formuna sertlik kazandıran bir materyal kullanılır.

Mesela klasik takım elbise ceketlerinin, blazer ceketlere oranla daha çok vücuda oturan bir yapısı var. Blazer ceketler ise vücuda o kadar yapışmaz. Altına kazak falan giyseniz bile hareket alanınız kalır.

Bir de astar meselesi var. Takım elbiselerin iç kısmı baştan sona kadar astarlıdır. Blazer ceketlerin ise genel olarak astar olayı yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi. Hatta bazen tamamen astarsız da olabiliyor.

Bunun haricinde blazer ceketleri bazen düğmesinden de ayırabiliyoruz. Takım elbise ceketlerinde blazer ceketlerde olduğu gibi metal düğme kullanılmaz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...