Trend Kadın

Bebeğin Boğazına Süt Kaçarsa Ne Yapmalı?

05.07.2019
24
Bebeğin Boğazına Süt Kaçarsa Ne Yapmalı?

Bebekler savunmasız ve muhtaç halleri ile başta Annelerinin daha sonra ise çevrelerinde bulunan herkesin dikkatini çekerler. Her halleri büyük bir ilgi ile izlenen bebeklerin birinci besin kaynağı olan anne sütü ise zaman zaman bebeklerin boğazına kaçabilmektedir. Bebeğin boğazına süt kaçarsa ne yapmalı, bebeğin süt kaçmasını önlemek için nasıl tutulması gerekir gibi konular ise bebek sağlığı açısından önemli olmaktadır.

BEBEKLERİN BOĞAZINA SÜT KAÇMASI NORMALDİR!

Beslenme sırasında büyük insanlar bile kimi zaman yediklerinin boğazına kaçmasını engelleyemez. Bu durum bebeklerde de görülmektedir ve tamamen normaldir. Yani annelerin yeni doğan emzirirken süt kaçması, süt emmeme gibi durumlardan korkmaması gerekir. Ancak böyle bir durumla karşılaşıldığında mutlaka belirli önlemler alınmalı ve bebeğin öksürük krizi Yaşaması ya da nefes almasını engelleyecek durumdan kurtarılması gerekir.

BEBEĞİN BOĞAZINA SÜT KAÇMASI

Bebeğin boğazına süt kaçarsa ne yapmalı sorusunun cevabını aslında Çocuklarını büyütmüş olan deneyimli anneler kolaylıkla bilirler. Bu konuda büyüklerinize ya da sizden önce anne olmuş kişilere danışabilirsiniz. Ayrıca şu yöntemleri denemeyi de unutmayın: Bebeğiniz eğer yeni doğmuşsa henüz emme kasları gelişmemiştir. Bu nedenle de birden gelen sütü yutmakta sorun yaşayabilirler. Eğer bebeğiniz aniden gelen süt nedeniyle garip sesler çıkarmaya başlamışsa alın kısmının tam ortasına yani kaşlarının hemen ortasına elinizi koyarak burayı hafif hafif ovalayın. Ovalama hareketi halen bebeğinizin süt kaçmasını engellememiş ve bebeğinizi eski haline döndürmemişse sırt üstü yatar pozisyondaki bebeğinizi yüz üstü konuma getirin. Yüz üstü yatarken bebeğiniz halen öksürmeye devam ediyorsa ve kızarmışsa sırtına çok hafif ve çok sert olmamakla birlikte orta şiddette birkaç kere vurun. Bu durum bebeğin boğazına süt kaçarsa ne yapmalı sorusunun en etkili cevabıdır. Bebeğinizin sırtına vurdunuz ancak durum değişmemişse ve halen öksürüyorsa başı aşağıya gelecek şekilde havaya kaldırın. Bebeğiniz bütün bu yöntemlere rağmen genzine kaçan sütten dolayı rahatsızsa, öksürmeleri devam ediyorsa bir an önce doktora başvurmanız gerekir. Bazı bebeklerin yutma fonksiyonları yeterince gelişmediği için bu tarz sorunlarda doktora gitmek daha doğru olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.