Batık Kıllar İçin Ne Yapmalı: Ne İyi Gelir, Nasıl Çıkarılır?

Batık kıl diğer adıyla kıl dönmesi en sık görülen cilt sorunlarından biridir. Özellikle bacaklar, eller ve yüzde görülür. Sivilce gibi iltihaba neden olabilir. Estetik açıdan son derece kötü bir görünüme neden olur. Batık kıl daha çok kıvırcık ve gür saçlı kişilerde görülür. Cilt içerisinde kıvrılan kıl ciltten dışarı çıkamaz ve deri altında kalır.

Batık kıllar neden olur?

Tıraş, ağda ya da diğer epilasyon yöntemleri düzenli olarak kullanıldığında batık kıl sorunu daha sık görülür. Kökünden alınan kıl tekrar çıkmaya çalıştığında deri içerisinde kalabilir. Ayrıca dar kıyafetler de sürtünmeye neden olduğu için ciltte kıl dönmesine neden olan faktörler arasındadır. Kıl dönmesinin iki en yaygın belirtisi kaşıntı ve ciltte kızarıklıklardır. Kıl dönmesi iltihaba neden olduğunda ağrı ve irin toplanmasına neden olabilir.
Batık kıl tedavisinde birçok çözümün yanı sıra bitkisel çözümler de denenebilir.

Batık kıl nasıl temizlenir: Batık kıllara bitkisel çözüm

1- Batık kıllara çözüm: Sıcak kompres

Batık kıl tedavisinde sıcak kompres cildin yumuşamasına neden olur. Aynı zamanda cildi nemli tutar. Bu şekilde kıl ciltten çok daha kolay çıkabilir. Nemli ve sıcak bir havlu doğrudan kıl dönmesi yaşanan alanlara uygulanabilir. Gerek gördükçe işlem tekrar edilebilir.

2- Batık kıllara doğal çözüm: Cımbız kullanımı

Kıl dönmesi durumunda cilt içerisinde bulunan kıl yüzeye yakınsa cımbız ile çıkarılabilir. Sıcak kompres uygulandıktan sonra kıl dönmesi üzerindeki ince deri cımbız yardımı ile alınır. Deri ölü deriyse bu işlem oldukça acısız olacaktır. Cımbızın kullanılmadan önce alkolle sterilize edilmesi önerilir.

3- Batık kıllar için çözüm: Benzoil peroksit

Benzoil peroksit, irin ile dolu ve sivilce gibi görünen kıl dönmesi durumlarında son derece etkilidir. En az bir hafta boyunca her gün etkilenen bölgelere uygulanabilir. Bu bölgedeki ölü derilerin atılmasına yardımcı olarak deri içerisindeki kılın yüzeye çıkmasına yardımcı olur. Aynı zamanda olası şişlikleri de hafifletir.

4- Kıl dönmesine ne iyi gelir: Süt

Süt batık kıl tedavisinde kullanılan çözümler arasındadır. Sıcak süte biraz ekmek batırılır. Bu ekmek kıl dönmesi üzerine konur ve ciltte yaklaşık 2 dakika kadar bekletilir. Ekmeğin soğuması beklenir. 10 dakika ara verildikten sonra tekrar edilebilir.

5- Kıl dönmesi için bitkisel çözüm: Tuz

Tuz, cildin ölü deri hücrelerinden ve kirden kurtulmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını artırır. ½ çay kaşığı tuz ve 1 bardak ılık su iyice karıştırılır. Tuzun erimesi beklenir. Bu karışım cilde bir pamuk yardımı ile uygulanır. Etkilenen alanlar üzerine uygulanan karışımın kuruması beklenir. Ardından cilt su ile durulanır. Yatmadan önce yapılması tavsiye edilir. Bir gece bekletildiğinde daha etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Sülfat, banyo suyuna da eklenebilir. Yavaşça bir sünger ya da bez yardımcı ile deri pul pul dökülür. Ardından cilde iyi bir nemlendirici ya da laoe vera jel uygulanır. İşlem her gün düzenli olarak yapılır.

6- Kıl dönmesi nasıl geçer: Epilasyon şeklini değiştirmek:

Bazı epilasyon aletleri kıl dönmesine neden olabilir. Bu durumunda tüylerden kurtulmak için başka çözümler uygulanmalıdır. Lazer yöntemi tercih edilebilir.

7- Sirke

Bir kapta, biraz sirke ve sıcak su karıştırılır. Ardından bir bez yardımı ile etkilenen alanlar üzerine uygulanır. Bez soğuduğunda yenisi ile değiştirilir. Bu yöntem düzenli olarak kullanıldığında bir haftanın sonunda etkili sonuçlar alınabilir.

8- Lazerle batık kıl tedavisi

Bu yöntem kıl köklerini öldürür. Bu nedenle ciltte bir daha kıl çıkmaz. Bu şekilde ciltte oluşacak kıl dönmesi önlenebilir.

9- Şeker peelingi

Şeker etkili bir peeling aracıdır. Ölü derilerden kurtulmaya yardımcı olur. Bu nedenle batık kıl durumunu da engeller. Yarım bardak jojoba yağı bir fincan şeker ile karıştırılır. İçerisine 10 damla da çay ağacı yağı eklenir. Elde edilen karışım etkilenen alanlar üzerine uygulanır. Ardından cilde dairesel hareketler ile masaj yapılır. Daha sonra cilt ılık su ile yıkanır. Uygulamaya 2 ya da 4 hafta boyunca devam edilmelidir.

10- Karbonat

Bir bardak su ve 1 yemek kaşığı karbonat iyice karıştırılır. Ardından bir pamuk yardımı ile karışım etkilenen alanlara uygulanır. Cilt üzerinde yaklaşık 5 ya da 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra cilt soğuk su ile yıkanır. Hızlı sonuçlar almak için her gün işlem tekrar edilmelidir.

11- Siyah çay poşetleri

Siyah çay poşetleri tannik asit içerir. Bu içeriği ile cildin pürüzsüz olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cilt üzerindeki kızarıklık ve inflamasyonu da azaltır. Sıcak bir çay poşeti etkilenen alan üzerinde üç dakika kadar her gün bekletilebilir.

– Alternatif olarak, çay demlendikten sonra soğuması beklenir. Ardından içerisine 1 çay kaşığı Hindistan cevizi suyu eklenir. Bir pamuk ile cilde uygulanır. Günde iki kez işlem tekrar edilebilir.

12- Bal

Etkilenen bölgelere bal da uygulanabilir. Bal cildi yumuşatır ve nemlendirir. Bu şekilde kılın ciltten dışarı çıkmasına yardımcı olur. Uygulamanın ardından cilt soğuk su ile yıkanabilir.

13- Salatalık

Birkaç salatalık dilimi buzdolabında bir süre bekletilir. Ardından etkilenen alanlar üzerine yerleştirilir ve birkaç dakika ciltte bekletilir. Etkilenen bölgeler uygulama sırasında hafifçe ovulabilir.
– Alternatif olarak, bir salatalık püre haline getirilir. Elde edilen pürenin içerisine biraz da süt eklenir. Karışım buzdolabında bir süre bekletilir. Ardından temiz bir bez ya da bir pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Batık kılın ciltten çıkmasına yardımcı olur. Uygulama sonrasında cilt ılık su ile yıkanabilir. Günde birkaç kez işlem tekrar edilir.

14- Elma sirkesi

Bir pamuk yardımı ile elma sirkesi doğrudan kıl dönmesi üzerine uygulanabilir. Cildin nemlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler. Ardından alan ılık su ile yıkanır. İşlem günde 2 kez tekrar edilebilir.

15- Aspirin

Aspirin de inflamasyon ve kızarıklık gibi kıl dönmesi belirtilerini hafifletmede kullanılabilir. Yapılması gereken tek şey 2 aspirin tabletini 1 çay kaşığı suda ezmektir. Ardından içerisine 1 tatlı kaşığı bal eklenir ve hamur haline getirilir. Elde edilen hamur etkilenen alan üzerine uygulanır. Ciltte yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile yıkanır. İşlem günde bir ya da iki kez yapılabilir.

16- Kahve telvesi

¼ fincan kullanılmayan kahve telvesi 1 su bardağı ılık suda karıştırılır. Birkaç dakika kadar dairesel hareketler ile cilde masaj yapılır. Son olarak cilt ılık su ile durulanır. Aloe vera jel ile cilt iyice nemlendirilir. Kahve asidik özellikleri ile cilt içerisinde sıkışan kılın dışarı çıkarılmasının kolaylaştırır.

17- Aloe vera jel

Saf aloe vera jel ile her gün cilt ovulabilir. Ardından cilt ılık su ile durulanır. Günde 2 ya da 3 kez olmak üzere en az bir hafta boyunca cilde aloe vera jel uygulanabilir.Güncellendi: Temmuz 7, 2019