Badem yağı göz altı morluklarına iyi gelir mi?

Göz çevresi yüzde en hassas bölgeler arasındadır. Bu bölgede en sık karşılaşılan sorunlar arasında göz altı şişlikleri ve göz altında oluşan koyu halkalar vardır. Göz altılarında oluşan halkalar için birçok kozmetik ürün kullanılmaktadır. Ancak bu ürünler cildin uzun vadede zarar görmesine neden olabilir. Bu ürünler yerine bitkisel çözümlerin kullanılması önerilir. Bitkisel ürünler arasında en etkili çözüm badem yağıdır. Badem yağı göz altındaki koyu halkaların kısa sürede hafiflemesine yardımcı olur.

Koyu halkalar neden olur?

Göz altındaki koyu halkalar yetersiz uyku, zihinsel stres ve yanlış beslenme nedeniyle meydana gelir. Aynı zamanda yaşlanma, güneş ışınları, vitamin eksikliği gibi nedenler de bu halkaların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca göz altlarında oluşan koyulukların ve şişliklerin nedeni genetik faktörlerde olabilir.

Göz altı morluklarına badem yağı:

Badem yağı, koyu halkaları azaltmak için kullanılan en etkili çözümlerden biridir. Göz kremleri dışında bitkisel bir çözüm uygulanmak isteniyorsa badem yağı kullanılabilir. Badem yağı cilt için yararlı pek çok vitaminler ve mineraller içerir. Cildi besler ve cilt yapısını güçlendirir. Birçok cilt sorununun tedavisinde kullanılır. Ciltte kızarıklık ve şişlikleri hafifletirken göz altındaki koyu halkaların rengini açmaya yardımcı olur.

Göz altı için badem yağı uygulamaları nasıl yapılır?

– Badem yağı iyi bir nemlendiricidir ve göz çevresindeki hassas ciltte oldukça etkilidir. Göz çevresindeki deri oldukça ince olduğu için bu bölgede sert kimyasal kozmetik ürünlerin kullanımı tavsiye edilmez.
– Badem yağı göz çevresine her gece hafifçe masaj yapılarak uygulanır. Düzenli olarak yapıldığında göz altlarındaki koyu halkalar hafiflemeye başlar. Ayrıca bu uygulama kan akışını artırmaya yardımcı olur.
– İki çay kaşığı bal ve iki çay kaşığı badem yağı karıştırılır. Karışım yatmadan önce her gece gözlerin altına doğrudan uygulanır.
– Bir miktar süt ile biraz tatlı badem yağı karıştırılır. Elde edilen hamur göz altına yapıştırılır. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Bu işlem koyu halkaların azaltılmasında son derece etkilidir. Aynı zamanda cildi besler.
– Badem yağı cilt için en besleyici çözümler arasındadır. Cildin beslenmesine yardımcı olan yararlı yağ asitleri içerir. Yaşlanma, kuruluk ve nem kaybı nedeniyle oluşan göz çevresi kırışıklıklarında da badem yağı rahatlıkla kullanılabilir.
– Su kaybı nedeniyle, cilt kurur ve pul pul dökülür. Bu tür sorunlarda cilde biraz badem yağı sürülerek masaj yapılabilir.

Badem yağının faydaları ve badem yağının zararları:

– Badem yağı göz çevresindeki koyu halkaları aydınlatır.
– Aynı zamanda cildin yumuşamasına yardımcı olur ve nemlendirir.
– Cilt kırışıklıkları badem yağı kullanılarak azaltılabilir.
– Badem yağı bazı inşalarda alerjiye neden olabilir. Bu tür durumları önlemek için kullanmadan önce alerji testi yapılması önerilir.

Göz altı koyuluğuna doğal çözüm

1- Düzenli uyunmalıdır. Bu genel sağlık açısından önemli olduğu kadar cilt sağlığı için de önemlidir. Geceleri erken yatılmalı, sabahları da erken kalkılmalıdır. Günde 7 saat uyunması önerilir.

2- Su tüketimi artırılmalıdır. Yeterli su alındığında göz altı halkalarında ve göz altı şişliklerinde azalma olur.

3- Göz çevresindeki kırışıklıklar ilk aşamadaysa bazı nemlendiriciler ile bu durum ertelenebilir. Göz çevresinin nemli tutulması cildin esnekliğini korumasında önemlidir.

4- Dengeli beslenilmesi önerilir. Beslenme düzeninde bol bol sebze ve meyvelere yer verilmelidir.
Göz altındaki halkalar çok yoğun ise bir cilt doktoruna gidilebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...