Bacak Ülserine Ne İyi Gelir: Nasıl Geçer?

Ülser vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir ve ölümcül komplikasyonlara yol açabilir. Ciltte bozulma oluşur ve oluşan yaralara bakteriler temas edebilir. Bu durum bacaklarda olduğunda buna bacak ülseri denir. Bacaklarda şişlik, kızarıklık ve inflamasyon oluşabilir. Bacak ülseri belirtileri şiddetli bacak ağrısı, ayak bileklerinde yoğun şişme ve etkilenen deri alanlarında pürüzlü deri oluşumları ile deride sertleşme ve renk değişikliği gibi belirtilerdir. Çoğunlukla ödem görülür. Kaşıntı da sık görülen belirtilerden biridir. Bacak ülserinin en yaygın nedenleri; diyabet, zayıf kan dolaşımı, hipertansiyon, uyuşturucu bağımlılığı ve böbrek hastalığı gibi nedenlerdir. Peki bacak ülserinin doğal ve bitkisel tedavisi mümkün müdür? Bacak ülserine bitkisel çözümler ile tedavi sağlamak pekala mümkündür. İşte sizlere alternatif bacak ülseri tedavi yöntemleri:

BACAK ÜLSERLERİ İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Bacak ülseri ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle mutlaka tedavi olunması gerekir. Doktor tedavisi şarttır. Doktor tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümler de denenebilir.

  1. Ginkgo biloba bitkisi ve biberiye yağı:

Ginkgo bilboa, dolaşım sisteminin düzgün işlemesini sağlar ve ekstremitelere kan akışını artırır. Oldukça etkili bir çözümdür. Hücrelerin kendini yenilemesini sağlarken aynı zamanda yeni deri katmanları oluşturur. İyileşme sürecini hızlandırır. Biberiye ise kan damarları genişletmeye yardımcı olur ve kan akışını teşvik eder.

2. Çilek:

Bacak ülserleri için mükemmel bir çözüm olan çilek; cilt onarımını sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır. Aynı zamanda kan dolaşımını artırır, stresi azaltır ve kan basıncını düşürür. Çilek dokuların kendini onarmasının yanı sıra yeni deri hücrelerinin üretilmesini de teşvik eder.

3. Civanperçemi:

Civanperçemi de bacak ülserinde kür olarak kullanıldığında etkilidir. Stresi azaltmaya yardımcı olur, kan basıncını düşürür ve kan damarlarını genişletir. Bu nedenle kan akışını da hızlandırır. Ayrıca iyileşme sürecini kısaltmaya yardımcı olur. Anti viral etkiler gösteren civanperçemi aynı zamanda iyi bir anti inflamatuar, anti bakteriyel ve anti spazmodik ajandır. Hasarlı damarların yenilenmesine yardımcı olurken kırık cilt dokusunu onarır. Aynı zamanda sindirim fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olur.

4. Keten tohumu:

Keten tohumu, bacak ülserleri için etkili bir çözümdür. Keten tohumu su ile karıştırılarak hamur haline getirildikten sonra cilde uygulanabilir. Kuruması beklendikten sonra etkilenen alan ılık su ile yıkanır. Düzenli olarak kullanıldığında bacaklarda oluşan yaraların hafiflemesine yardımcı olur.

5. Bal:

İyileşme sürecinde katkıda bulunmak için bal da kullanılabilir. Bal cildin yumuşamasına yardımcı olurken aynı zamanda bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur. Bal aynı zamanda enfeksiyonu da önler. Var olan yaraların yayılmasını önler.

6. Papatya çayı:

Papatya çayı bacak ülserinde etkili çözümlerden biridir. Kurutulmuş papatya çiçeği çay şeklinde sıcak suda demlenir. Temiz bir havlu papatya çayı ile ıslatılır. Soğuduktan sonra yaralara uygulanır ve bir gece yara üzerinde bekletilir. Papatya çayı ülser üzerinde etkili çözümler sunar. Son derece etkilidir. Düzenli kullanıldığında yaraların hızla iyileşmesini sağlar.
Bacaklara oluşan ülser son derece önemli bir sağlık sorunudur. Ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bacaklarda kaşıntı ile birlikte şişme ve yaralar oluşmaya başladığında doktora gidilmesi önerilir. Doktor uygun tedavi yöntemini uygulayacaktır. İlaç tedavilerinin yanı sıra bitkisel çözümler de uygulanabilir. Ancak bu bitkisel çözümler uygulanmadan önce doktora danışılması önerilir.

Bacaklara oluşan yaralar koparılmamalı ya da çok şiddetli kaşınmamalıdır. Eller sürekli dezenfekte edilmeli ve bu şekilde krem uygulamaları yapılmalıdır. Gerekirse yaraların üzeri steril bir bez ile kapatılabilir. Bu yaraların ikincil bir enfeksiyon kapmasını engeller. Bacak ülserinde yaraların bakım ve temizliğinin önemli olduğu unutulmamalıdır. İlaç ve bitkisel tedavilere yaralar tamamen iyileşene kadar devam edilmesi önerilir.Güncellendi: Temmuz 7, 2019