Trend Kadın

Ayakkabı Türleri Ve İsimleri Nelerdir?

Ayakkabı Türleri Ve İsimleri Nelerdir?

Malum ülkemizde ayakkabı isimlerini sayalım desem “1- Spor ayakkabı, 2-köseli ayakkabı, 3- eee şey ” diye kalakalıyoruz. Ayakkabı modelleri ve türleri konusunda ciddi anlamda bilgi eksikliğimiz söz konusu, kabul edelim. Bugün bu konuyu yazmamın sebebi kafanı gereksiz terimler ile doldurmak değil. Hangi ayakkabı çeşitleri hangi durum ve ortamlarda giyilir bilgilendirmek. Neticede ayakkabıların resmiyet boyutları denilen bir hadise de var.

Ön uyarımı yapmak istiyorum. Yazı içerisinde belki de duymadığın, bilmediğin isim ve terimler olacak. Bu nedenle ayakkabı çeşitlerini iki ayrı yazıda yayımlamaya karar verdim ki ilk günden havlu atmayalım. Önce klasik ayakkabı isimlerinden başlayalım. Daha sonra spor tarzda olanları da anlatacağım.

Klasik Ayakkabı Türleri

Sorarım sana smokin altına giydiğin klasik ayakkabıyla, kot pantolon altına giydiğin klasik ayakkabı aynı olabilir mi? İşte o noktada klasik ayakkabının resmiyet derecesi devreye giriyor. Bir ayakkabıyı resmileştiren detayları genel hatlarıyla aşağıya yazıyorum:

  1. Siyah ayakkabı diğer renklere göre daha resmidir.
  2. Bağcıklı ayakkabılar bağcıksız olanlara göre daha resmidir.
  3. Düz deri ayakkabılar, süet olanlara göre daha resmidir.
  4. Köseli tabanlı ayakkabılar lastik tabanlılardan daha resmidir.

Resmiyet Derecesine Göre Klasik Ayakkabı İsimleri

1-OXFORD MODEL: Bir diğer adı da balmoral, duyunca şaşırma.En klasik ayakkabı modeli bu. Yani yeryüzüne siyah, düz deri ve desensiz bir oxford ayakkabıdan daha klasik olanı henüz gelmedi. Dikkat edersen bağcık kısmı sanki çerçevelenmiş gibi duruyor. Bağcık bitimi böyle kapalı ayakkabılar oxford modeldir. Mesela smokin altına veya klasik yün bir takım elbisenin altına giyilebilir.

2-DERBY MODEL: Blücher de deniyor. Bu model de oxford modele çok benziyor ama derby modelin bağcık bitimi çerçeveli değil, açık. Ufacık tefecik bir fark ama bu fark ayakkabının resmiyet derecesini düşürür.

3-MONK STRAP (TOKALI) MODEL: Yukarıda da söylediğim gibi bir ayakkabıda bağcık yoksa resmiyet derecesi düşer. Bu nedenle tokalı bir ayakkabı görürsen çok resmiyet gerektiren ortamlarda giyilmeyeceğini bil. Bil ki sonra rezil rüsva olma. Bence spor tarzda pantolonlarla veya spor tarzda takım elbiselerle en iyi giden model tokalı modeller.

4- MAKOSEN ( LOAFER ) MODEL: Bu da bağcıksız bir model. Hatta mini mini okul çocukları giyerdi eskilerde. Resmiyet derecesi olarak 4. sıraya koymamın nedeni bazı modellerinin cidden spor kombinlerle giyiliyor olmasından dolayı. Mesela süet, lastik tabanlı ve alengirli bir modeli şort altına bile giyilebilir, sen düşün. Daha sonra hangi tipleri daha klasik, hangileri daha spor ayrı bir yazı yayımlayacağım.

Üç aşağı, beş yukarı model olarak klasik ayakkabı türleri bunlar. Muhakkak denk gelmişsindir; Oxford ve derby modellerinin uçlarında bazen minik minik deliklerden desenler çizilmiş oluyor. Ayakkabının burnunda ki desenlere göre de klasik ayakkabılar farklı isimler almışlar. Onlara da göz ucuyla bir bakalım, eksiğimiz gediğimiz kalmasın.

1- CAP TOE: Ayakkabının burun kısmında bükmüşsün de izi kalmış gibi bir çizgi varsa o ayakkabı “Cap toe” olarak isimlendirilir.

2- BROGUE VEYA WİNGTİP: Ayakkabın burnunda minik deliklerden desen yapılmışsa o ayakkabı brogue ayakkabıdır. Çizilen desene göre tam, yarım ve çeyrek brogue olarak da isimlendirilmiş kendi arasında ama kafa karıştırmaya niyetim yok. Aşağıya fotoğraflarını koyuyorum ki neye benzediğini az çok bil.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.