Aşk herkesin hayatında bir şekilde yerini almaktadır. Ben hiç aşık olmadım diyen bir kişi bile farkına varmadan bu duyguyu yaşamaktadır. Fakat bazı insanlar bunu sonuna kadar yaşamaktadır. Duyguların yoğunlaştığı ve kendimizi farklı hissetmemizi sağlayan aşkı yaşarken ayrılıyorsanız bu sizi fazlasıyla etkilemektir. Depresyona girmenize neden olur.
Aşk depresyonu nasıl geçer diye araştırma yapan bilim adamlarının ilk kanaati evliliklerde boşanma süreci ile depresyonu atlatmanız 18 ay ve sevgiliden ayrılmanız durumunda da 11 hafta sürmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Aşk Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

Aşk Depresyonunda Neler Oluyor?

Sevgilinizden ayrıldınız ve depresyona girmek üzeresiniz. Bu durumlarda vücudumuzun bize verdiği tepkiler nelerdir bir bakalım.

Yoksunluk semptomları çekmeye başlıyorsunuz. Burada aşkı uyuşturucuya benzetiyorlar. İlk başlarda uyuşturucu bağımlıların verdiği tepkileri veriliyor ve krize girmenize neden olabiliyor.

Uyku problemleri yaşamaya başlıyorsunuz. İçten içe terk edilmenin size vermiş olduğu durumlarda etkileniyorsunuz.
Kalp krizi geçiriyor gibi hissediyorsunuz kendinizi çünkü vücutta stres hormonu kortizol ve adrelin yükseliyor.
Cildiniz kötüleşmeye başlıyor. Stres hormonu ciltte tepkimelere neden olmaktadır.

İştah kaybına uğruyor ve sindirim problemleri yaşamaya başlıyorsunuz. Çoğu insanda da tam tersi oluyor ve uzun vadede bel bölgesinde kilo artışı ve yağlanmalara sebep oluyor.

Aşk depresyonu nasıl geçer diye sorgulamaya başlıyorsunuz. Bunun çaresini de bulmanız gerekmektedir.

Aşk Depresyonundan Kurtulmanın Yolları

Bir şekilde yaşamış olduğunuz bu zor anlardan ve dönemden kurtulmanız gerekmektedir. Sevgi ve aşk elbette önemlidir ama bu sizin kendinizi daha fazla üzmenize neden olmamalıdır. Aşk depresyonu nasıl geçer işte sizin yapanız gerekenler ve uygulamanız için tavsiyelerimiz.

Yaşamakta olduğunuz duygularınızı inkar etmeyin kabul edin ve ifade etmekten çekinmeyin. Toplumda ters karşılandığını düşünseniz de siz kendiniz ile barışık olun. Duygularınızı ifade etmek normal bir olaydır.

Sizi dinlediğini inandığınız arkadaş ve kişilerle konuşun. Gerekiyorsa ağlayın ve çekinmeyin. Ağlamak çoğu zaman insanları iyileştirir.

Yas tutmak için kendinize zaman ayırın. Kolay atlatılacak bir süreç değildir ve kendinize zaman tanıyın.

İlk başlarda ayrılığın zorluklarını fazlasıyla çekebilirsiniz. Özelliklede özel günlerde yokluğunu hissedeceksiniz ama zaman her şeyin en güzel ilacıdır. Belli bir süre sonra bunları atlatacağınıza emin olun.

Yavaş yavaş hayatınıza dönün ve aktiviteler ile kendinizi rahatlatın. Normal yaşamınızı fazlasıyla devam ettirin.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...