Sevmek ve sevilmek herkese nasip olmayan nadir duygulardan biridir. Yeni çiftler, aşıklar ve hatta evli kişiler birbirlerini sevdiklerini zannederler. Ancak hiç kimseye aslı ve kerem gibi ya da Leyla ile mecnun gibi bir aşk yaşamak herkese nasip olmaz.

Astronomi ve burçların insan kişiliğinde etkileri tartışılmaz. Kişilere göre değişiklik gösteren davranışlar aşkta ve sevgide de farklılık gösterir. Özellikle karşılıksız aşklar duyguların en fazla hissedildiği ve aşk sedrozomunun en yoğun hissedildiği aşklardır. Hemen hemen herkes hayatı boyunca karşılıksız aşkı tatmıştır. Aşkın en ıstıraplı hali olan karşılıksız aşk yaşayan kadınlar ve erkekler neler hisseder? Kimi zaman ise büyük aşklarla başlayıp tek taraflı kalan aşklarda neler hissedilir? Karşılıksız aşklar beraberinde depresyon ve benzeri hastalıklara neden olabilir mi? Sizler için uzmanlara sorduk ve karşılıksız aşkların kadınlarda ve erkeklerde yarattığı etkileri sizlerle paylaşıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yüz Şekillerine Göre Makyaj Nasıl Yapılır?
Çene Yapısına Göre Yüz Makyajı Nasıl Yapılır?
Göz Rengine Göre Makyaj Nasıl Yapılır?
Yüz Şekline Göre Allık Nasıl Sürülür?

Kadınlarda ve erkeklerde depresyon belirtileri nelerdir?

Her ne kadar depresyon etkileri kişiden kişiye farklılık gösterse de depresyonun fiziksel olarak da etkileri farklıdır. Bağışık sisteminin güçsüzleşmesi vücudun kortizon seviyesinin düşmesi ilk depresyon belirtileridir. Aşk depresyonu yaşayan kişilerde kronik hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve kalp damar hastalıklarına yakalanma oranı yükselmektedir. Aşk depresyonu yaşarken tedavide güçlükle ilerlemektedir.

Karşılıksız aşk depresyonu yoğun strese neden olabildiği için fiziksel hastalıklara yakalanma olasılığı artmaktadır. Farklı sebeplerde bu duruma neden olabileceği için kişinin ilk olarak bağışıklık sistemini güçlendirici tedavi yolu izlemelidir. Ayrıca stresle mücadele etme becerilerini güçlendirme çalışmaları kişinin karşılıksız aşk depresyonundan çıkmasına yardımcı olacaktır.

Aşk acısı çeken veya karşılıksız aşk acısı çeken kadın ve erkeklerde psikolojik etkilerde yoğun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınlara oranla erkeklerde bu durum çok daha sancılı geçmektedir. Aşk depresyonu yaşayanlarda en sık görülen psikolojik etkiler arasında kişinin sevilmeyi hak etmediğini düşünmesi kendini çirkin görmesi ve yaş krizi en sık karşılaştığımız durumlardandır.

Aşk ve karşılıksız aşk mağdurlarına öneriler

Gençlikte yaşanan karşılıksız aşk depresyonları daha çabuk atlatılırken ileri dönemde yaşanan karşılıksız aşk depresyonları kişide tedavi edilmesi güç hastalıklara neden oluyor. Özellikle ileri dönem kişiler psikoterapi yardımı almadan atlatmaları pek mümkün değil. Bu gibi kişilerde saplantı, güçsüzlük ve damgalanmamalı psikolojik tedavi almaya yönlendirilmelidir. Psikoterapide kişinin yaşamış oldukları yeniden değerlendirilmeli kişisel senaryolar üretilmeli ve duygusal olgunlaşma hususunda psiko eğitim verilmelidir.

Tedavi olumlu yönde seyir ederken kişiyi sosyal ilişkilerini geliştirmesi için spor ve sosyolojik içerik bulunan hobilere yönlendirilebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...