Arpa Suyu Böbrek Taşı Düşürür mü: Arpa Suyu Nasıl Hazırlanır?

Böbrek taşı neden oluşur?

Böbrek taşı oldukça rahatsız edici bir sağlık sorunudur. Şiddetli kolik ağrılara neden olabilir. Böbrek taşı sorunu sık görülen bir sağlık sorunu iken beslenme düzenine ya da genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Böbrek taşlarının küçülmesi ve vücuttan kolayca atılması için bazı bitkisel çözümler denenebilir. Bu çözümlerden biri de arpa suyudur.

Böbrek taşı nasıl oluşur?

Böbrek taşı böbreklerde mineral ya da kalsiyumun kristalize olması nedeniyle oluşur. Bu durum hemen hemen herkeste vardır. Ancak genellikle oldukça küçüktür ve fark edilmez ya da ağrıya neden olmaz. Ancak bazı insanlarda bu küçük kum gibi kristaller büyüyerek taşlaşabilir. Böbrek taşlarının temel nedeni kristalleşen kalsiyumdur (özellikle kalsiyum oksalat ve kalsiyum fosfat gibi). Ancak, ürik asit ya da bir amino asit nedeniyle de oluşabilir. Bu taşlar kasık ve alt karın bölgesinde ya da alt sırt bölgesinde ağrılar oluşabilir. Ayrıca idrar sırasında iltihap, sindirim sorunları, titreme, ateş, enfeksiyon gibi durumlarda oluşabilir.

Böbrek taşı oluşumunun etkileri nelerdir: Böbrek taşının nedenleri:

Taşlar büyüdükçe, idrar yapmakta zorlanılır. Bazı durumlarda oluşan taşlar büyük ölçüde böbrek dokularına zarar verebilir. Bu böbrek taşlarının oluşumunda şu faktörler etkilidir:

– Kalıtımsal faktörler, böbrek taşı oluşumunda önemli bir rol oynar.
– Böbrek ya da idrar yolu enfeksiyonu öyküsü varsa, böbrek taşı oluşumu daha olasıdır.
– İşlenmiş gıdaların tüketimi de böbrek taşı oluşumuna yol açabilir.
– Kırmızı et, kafein, şeker, süt ve süt ürünleri ve rafine un tüketimi de böbrek taşı riskini artırabilir.
– Anti asitler, uzun süreli kullanıldığında böbrek taşına neden olabilir.

Böbrek taşına arpa suyu iyi gelir mi: Böbrek taşı için arpa suyu

Böbrek taşını düşüren bitkiler arasında en etkili olanı arpadır. Arpa suyu sadece böbrek taşı oluşumunu önlemez. Aynı zamanda mevcut ola taşların çözülmesine de yardımcı olur.

– Arpa suyu mesaneye basınç uygular ve böbrek taşının çözülmesine yardımcı olur. En etkili çözümlerden biri olarak kabul edilir.
– Arpa suyu alkali olduğu için vücudun pH dengesini korumaya da yardımcı olur. Böbrek taşı üretimini kısıtlar.
– Böbrek taşının tekrar etme riskini düşürür. Aynı zamanda farklı idrar yolu sorunlarını da önler. Böbrekleri besleyici özelliğinin yanı sıra böbrek sağlığını korur.
– Arpa suyu içildiğinde idrar yolu ile vücuttan toksik maddeler daha hızlı atılır. Bu da böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur.
– Arpa suyu idrardaki kalsiyum atılımı azaltmak için gerekli olan lifleri içerir.
– Arpa suyu B6 vitamini içerir. Yeterli kalsiyum oksalat üretimini tetikler ve taşların küçülmesine yardımcı olur.
– Arpa; magnezyum, kalsiyum oksalat kristallerinin dağılmasını hızlandıran bileşikler içerir.

Böbrek taşına ne iyi gelir: Arpa suyu nasıl hazırlanır?

Böbrek taşını eriten arpa suyu tarifi için şu adımlar izlenebilir:

– 1 litre içme suyu bir tencereye dökülür. İçerisine 1 çorba kaşığı arpa tohumu atılır.
– Ardından karışım en az 30 dakika kısık ateşte kaynatılır. Suyun yarıya inmesi beklenir.
– Süzüldükten sonra gün boyunca içilir.
– Arpa suyu genellikle tatsızdır. Bu nedenle lezzet katmak için içerisine biraz taze limon suyu ya da bir tatlı kaşığı bal eklenebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

– Böbrek taşı için arpa suyu tüketmenin önemli bir yan etkisi vardır. Bu etki bağırsaklarda oluşur. Gevşek bağırsak hareketlerine ya da ishale neden olabilir. Kişide gluten intoleransı varsa arpa suyu tüketilmesi önerilmez. Aksi takdirde karın ağrısı ve spazmlar oluşabilir.

Böbrek taşı ciddi bir sağlık sorunu olmasa da zamanla böbreklere zarar verebilir ve şiddetli ağrılara neden olabilir. Bu nedenle arpa suyu tüketilerek taş oluşumu engellenmelidir.Güncellendi: Temmuz 7, 2019