Annenin Çalışması Çocuğu Nasıl Etkiler?

Bazı anneler parasal nedenlerle, ço­cukları daha çok küçükken çalışmak zo­runda kalırlar. Bazıları ise, evde gergin ve sinirli olduklarından, çalışmaktan başka çözüm bulamazlar. Ancak önce­likle çocuğun uygun bir bakım görmesi için gerekli düzenleme yapılmalıdır.

Çocuklar, gün boyu kendilerine sıcak ilgi ve sevgi gösterecek kişilere gereksi­nim duyarlar. Ayrıca, sağlıklı gelişme­leri için, hava aldırılmaları, bol bol oy­namaları gerekir.

Annenin Çalışması Çocuğu Etkiler mi?

Okul çağındaki çocukların okul dö­nüşlerinde boş bir eve gelmelerinin ya­ratacağı yalnızlık duygusu, arkadaş ya da akraba gibi kişilerin yardımıyla ön­lenebilir. Eve döndüğünüzde ise, ne ka­dar yorgun olursanız olun çocuklarınız ilgi ve sevgi beklerler. Gününüzü, akşa­mın bir-iki saatini çocuklarınızla ilgilen­meye ayıracak biçimde düzenleyin. Kuş­kusuz bu durumda, ev temizliğine ya da alışverişe yeterli zaman ayarlayamayabilirsiniz, ama çocuklarla geçireceğiniz bir- iki saat her şeyden önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yüzü İnce Göstermek İçin Allık Nasıl Sürülür?
Beyaz Tenliler Hangi Renk Allık Kullanmalı?
Yüz Şekline Göre Allık Nasıl Sürülür?
Esmerlere Hangi Renk Allık Yakışır?
Buğday Tene Hangi Renk Allık Gider?

Annem ve babam, bir an önce çocuk sahibi olmamız için ısrar ediyorlar, ama biz birkaç yıl beklemek istiyoruz. Bencillik mi ediyoruz?

Hayır, anne-babanız biraz düşüncesizlik ediyorlar. Büyükanne ve büyükbaba olmak isterken buna karar verecek olanların aslında sizler olduğunuzu unutuyorlar. Bu baskıya yenik düştüğünüzde değil, kendinizi aile kuracak güçte hissettiğinizde çocuk sahibi olmalısınız.

Kocam bir süre önce beni ve iki çocuğumu terk etmişti. Şimdi geri dönmeyi ve bir çocuk sahibi daha olmayı istiyor. Ne yapmalıyım?

Kocanızı hâlâ seviyorsanız, onunla birlikte olmayı bir kez daha deneyin. Ama evliliğinizin süreceğinden emin olmadan bir çocuk daha yapmamalısınız.

Birçok çiftin evliliği kurtarmak için çocuk sahibi olmasına karşılık çocuk, soruna çözüm getirmez.

9 ile 11 yaşlarındaki iki oğlumu tek başıma yetiştiriyorum ve baba etkisinden yoksun kaldıkları için endişeleniyorum. Bu konuda bana ne önerirsiniz?

Oğullarınızın gerek arkadaşlık edebilecekleri, gerekse örnek alabilecekleri bir erkeğin bulunmaması konusundaki endişenizde haklısınız. Baba rolünü üstlenecek dayı, dede gibi yakın bir akrabanız bu eksikliği giderebilir. Ayrıca çocuklarınızı uygun bir arkadaş çevresi içine girmeye özendirin.

Çocuklarımızın yaş günlerini hep kutlardık. Bu yıl parasal nedenlerle yapamıyoruz. Onların hayal kırıklığına uğramalarını nasıl önleyebilirim?

Çocuklara genellikle yaş günlerinde armağanlar verilir, ama yalnızca parayla satın alınan armağan vermek zorunda değilsiniz. Sevginizi başka biçimde de gösterebilirsiniz. Çocuklarınızın öpücük ya da okşanma gibi fiziksel sevgi gösterilerine, en az parayla alınmış nesneler kadar gereksinim duyduklarını unutmayın. Doğum günü, harcadığınız para ile değil, onun özel bir gün olduğunun belirtilmesiyle değer kazanır.

Ablaları kadar güzel ve zeki olmadığı için, en küçük kızım çok mutsuz. Ona nasıl yardımcı olabilirim?

Kızınızın üstünlüğünü kabul ettireceği yanını bulup çıkarmak için bütün zekânızı kullanmanız gerekir. Bu, yemek yapma, resim yapma ya da koleksiyonculuk gibi bir uğraş olabilir. Ablalarının rakip olmayacağı bir konu bulursa, kendine olan güveni artacaktır.

16 yaşındaki kızımdan, gideceği yerleri bana söylemesini istiyorum. Bu tutumum kendisini baskı altında hissetmesine yol açar mı?

Bu biraz da bilgi isteme biçiminize bağlıdır. Katı ve tutucu davranmak yerine isteğinizin nedenlerini açıklarsanız, kızınızı, sıkı bir denetimin peşinde olmadığınıza, yalnızca bilgi edinmek istediğinize inandırabilirsiniz. Her çocuk başkalarının kendisine güvenmesini ister ve sorumluluk duygusunu böyle geliştirir.

Kızınızla ilişkilerinizde açık olun, endişelerinizi aktarmada çekinmeyin.Güncellendi: Mayıs 24, 2019