Altın Mühür Bitkisinin Faydaları Nelerdir: Ne İşe Yarar?

Altın mühür neye iyi gelir?

Altın mühür bitkisi düğün çiçeğigiller ailesine ait çok yıllık bir bitkidir. Pek çok sağlık sorununda yaygın olarak kullanılmaktadır. Altın mühür bitkisi genellikle soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, saman nezlesi ve burun tıkanıklığı tedavisinde kullanılır. Bazı durumlarda şişkinlik, ishal, kabızlık ve hemoroid; mide krampları, peptik ülser ve diğer sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Altın mühür bitkisi mantar için de etkili bir çözümdür. Ancak altın mühür otu faydaları olduğu kadar yan etkisi olan bir bitkidir.

Altın mühür bitkisinin yan etkileri nelerdir?

Pek çok sağlık sorununda kullanılan altın mühür bitkisi bazı yan etkiler gösterebilir. Başlıca yan etkileri şunlardır:

1- İlaç etkileşimleri:

Altın mühür bitkisi bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Özellikle warfarin, aspirin, klopidogrel ve ibuprofen gibi ilaçlar ile birlikte alınması tavsiye edilmez. Aynı zamanda kanama riskini artırabilir.

2- Kan şekerini düşürür:

Altın mühür bitkisi vücuttaki kan şekeri seviyesini aşağı çeken ve berberine denen bir kimyasal içerir. Bu nedenle özellikle kan şekeri düzeyini düşürmek için kullanılan ilaçlar varsa bu bitki kullanılmamalıdır. Altın mühür bitkisi çok dikkatli kullanılmalıdır. Diyabetik hastalarda mutlaka doktora danışarak kullanılması önerilir.

3- Bebekler için zararlı olabilir:

Altın mühür bitkisi içerisinde bulunan berberine maddesi yeni doğan bebeklerde sarılığa neden olabilir. Ya da beyin hasarı ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle bebeklerde kullanılması kesinlikle önerilmez.

4- Tansiyon hastaları için tavsiye edilmez:

Altın mühür bitkisi, kan basıncı düzeylerini olumsuz etkiler. Vücudun kan basıncı seviyelerini etkilerken kalp hastalıklarına neden olabilir. Kan basıncını etkilediği için kesinlikle kalp rahatsızlığı olan insanlara önerilmez.

5- Üreme sorunları:

Yapılan çalışmalar berberine maddesinin sperm hareketliliğini azalttığını göstermektedir. Doğurganlığı düşürür. Hamile kadınlarda altın mühür bitkisinin kullanılması önerilmez. Bu bitki kasılmalara neden olurken aynı zamanda erken doğum ya da düşüğe sebebiyet verebilir.

6- Hassas ciltlere zarar verebilir:

Altın mühür bitkisi hassas ciltlerin tahriş olmasına neden olabilir. Altın mühür bitkisi cilde uygulanırsa güneş ışığına çıkılmaması gerekir. Güneş ışınları ile birlikte ciltte kaşıntı ya da alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle eğer cilde uygulanıyorsa özellikle hassas cilde sahip olan kişilerin güneş ışığına çıkması önerilmez.

7- İkincil etkileri:

Altın mühür bitkisi bazı kişilerde baş ağrısı, mide ekşimesi ya da genel halsizlik gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca kusma ya da mide bulantısı gibi etkiler de görülmüştür. Bu tür yan etkiler oluştuğunda kullanılması önerilmez.

8- Alerjik reaksiyon:

Altın mühür bitkisinin kökleri de bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle nefes almada güçlük, hırıltı; yüz, ağız ya da boğazda kızarıklık, kaşıntı ve ürtiker şişmelere neden olabilir.

9- Emziren anneler ve hamile kadınlar:

Hamilelik ve emzirme sırasında altın mühür bitkisinin kullanılması önerilmez. Tehlikeli bir kimyasal içeren bu bitki plasentaya geçebilir. Anne sütü ile bebeğe de geçebilir. Bu nedenle hamilelik sırasında ya da emzirme sürecinde kaçınılması önerilir.

10- Diğer yan etkiler:

Altın mühür bitkisi; sinirlilik, sindirim problemleri, kabızlık, depresyon, ishal, düzensiz kalp atışı, ağız ülseri, mide krampları, bulantı, kusma ve nöbetlere neden olabilir. Altın mühür çinko oksit içerir. Yüksek dozda alınması bazı durumlarda ölümle sonuçlanan solunum sorunlarına ve hatta felce de neden olabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

– Altın mühür bitkisi tüketilecekse dikkatli olunmalıdır. 3 haftadan daha uzun süre kullanılması önerilmez.
– 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
– Yan etkiler oluşuyorsa kullanıma son verilmeli ve bir doktora danışılmalıdır.
– Alerjiye sahip olan kişilerce doktor onayı ile kullanılması tavsiye edilir.Güncellendi: Temmuz 7, 2019