Makyajınızda allık kullanırken doğru seçimler yapmanız daha mükemmel bir makyaj deneyimi sunmasının yanında, yüzünüzde mükemmel bir ışıltı, canlılık ve renk yaratmaya da yardımcı olur. Fakat yanlış allık seçimi ise makyajınızda kötü bir görüntü yaratabilir.

Allık seçiminde cilt tonu

Allık seçiminde cilt tonunuz önemlidir. Allık seçiminde en doğru rengi seçmek için dikkate almanız gereken en iyi yöntemlerden birisi cilt tonunuzdur. Çok solgun bir cilt tonuna sahipseniz şeftali tonlarda bir allık seçmeniz daha uygundur. Kahverengi cilt tonlarında ise portakal-kırmızı allık tonları iyi gider. Zeytin tenli kadınlarda mercan renklerde allıklar muhteşem bir görünüm katar. Ayrıca leylak ve pembe renklerde allıklar da ciltte doğal bir görünüm için uygundur.

Allık seçiminde dudak rengi

Allık seçerken dudak rengini de dikkat alabilirsiniz. Allık seçiminde dudak rengini de dikkate almanız daha uyumlu bir görünüm kazandırabilir. Örneğin koyu rujları tercih ediyorsanız doğal renkli ( tozlu pembe gibi ) bir allık seçebilirsiniz. Böylelikle abartılı bir görünümden kaçınmış olursunuz.

Allık türleri

Allıklar çeşitli formlarda olabilmektedir. Krem, toz, jel allılar ve bronzlaştırıcı pudralar. Burada cilt tipine uygun en iyi seçimi yapmak gerekir.

Krem allıklar: Krem allıklar kuru ve donuk cilt tipi için daha uygun allık türüdür. Krem allıklar kuru ve donuk cilde renk, nem ve pürüzsüzlük katar. Krem allılar kuru cildi daha parlak ve genç gösterir. Hatta bazı krem allıkların anti-aging özelikleri güçlüdür. Yaşlanma karşıtı özellikler için bu tür bileşenler içeren krem allıkları tercih edebilirsiniz.

Jel allıklar: Jel allılar krem allıklarla benzerdir. Jel allıklar makyajda cilde bir parlaklık ve pürüzsüzlük katar. Jel allıklar normal ciltler için uygundur. Yanaklarda daha saydam bir görünüm oluşturur. Eğer cildinizi yeni nemlendirdiyseniz ve başka bir şey sürülmemiş bir ciltte oldukça iyi bir görüntü oluşturur. Uygulanması kolaydır.

Toz allıklar: Toz allıkların da uygulanması kolaydır. Yağlı ciltler için daha uygundur. Toz allığı sürmek için bir fırça gerekir. Fırçayı allığa sürerken dikkatli olunmalı ve fazlası mutlaka atılmalıdır.

Bunların yanında özellikle yaz aylarında kullanmak için allık yerilen bronzlaştırıcı pudra da kullanabilirsiniz. Bronzlaştırıcı pudralar burun bölgesine, çeneye, elmacık kemiklerine ve saç diplerine sürülebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...