Akraba Evliliği ile İlgili Sorular ve Cevaplar

Genetik bilimi çiftlerin, çocuklarında kalıtsal hastalık görülme tehlikesini kavramalarını sağlamaktadır.

Eşler arasında kan bağı bulunduğunda bu tehlike artabilir. Bu durumdaki çiftler, çocuk yapmadan önce bir uzmana başvurmalıdırlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yüzü İnce Göstermek İçin Allık Nasıl Sürülür?
Beyaz Tenliler Hangi Renk Allık Kullanmalı?
Yüz Şekline Göre Allık Nasıl Sürülür?
Esmerlere Hangi Renk Allık Yakışır?
Buğday Tene Hangi Renk Allık Gider?

İkinci dereceden kuzenimle evlenmeyi düşünüyoruz. Akraba olmamız yüzünden çocuklarımız anormal olabilir mi?

Bu, kuzeninizle aranızda kan bağı olup olmadığına bağlıdır. Doğrusunu söylemek gerekirse, kan bağı bulunan bir akrabanızla evlenmeniz, çocuğunuzun anormal olma olasılığını artırır. Ama ikinci derecede bir kuzen, kan bağı olsa bile, soyağacının bu riski kabul edilebilir kılacak kadar uzağında yer alır.

Kuzenimle nişanlıyım. Kan bağı nedeniyle çocuklarımızda ortaya çıkabilecek anormallik ya da hastalık riskinin anlaşılması için evlenmeden önce yaptırabileceğimiz bir test var mıdır?

Evet. Artık birçok kalıtsal hastalığın taşıyıcıları saptanabilmektedir. Bir genetik uzmanı, sizlerin ve ailelerin öteki üyelerinin sağlık geçmişlerini inceleyip, gerekli bulduğu testleri uygulayacak, bebeğinizde görülebilecek anormalliğin ya da hastalığın ortaya çıkma olasılığını saptayacaktır. Bu konuda doktorlar çeşitli önerilerde bulunabilirler, ama çocuk sahibi olma kararınıza karışamazlar.

Anneannem ve dedem birinci dereceden kuzenlermiş. Bu akraba evliliği, kalıtsal hastalıklar açısından benim çocuklarımı etkiler mi?

Hayır. Siz kalıtımla geçen bir hastalık taşıyor olsanız bile akraba olmayan biriyle evlendiğiniz için, çocuğunuzda görülme olasılığı oldukça düşüktür. Kuzeninizle evli olsaydınız endişeniz de haklı olurdunuz.

Annemin eniştesiyle birbirimizi seviyoruz ve evlenmek istiyoruz. Akrabalığımızın doğacak çocuklara zararı olur mu?

Olmaz. Annenizin eniştesi ile aranızda kan bağı olmadığından sakınca yoktur. Soyaçekim kimi zaman yanlış anlaşı­lır. Bir ailede kuşaklar boyunca görü­len erken yaşta saç dökülmesi, altçenenin geride oluşu gibi istenmeyen, göze hoş gelmeyen, hatta alay konusu olan bazı fiziksel özelliklere ilişkin olduğu sa­nılır. Bunlar, belli koşullarda soyaçekim belirtileri olabilir, ama hekimler ve ge­netik uzmanları için soyaçekim, akraba evliliği sonucu ortaya çıkan ve sonraki kuşağa aktarılan bozuk oluşumları ve hastalıkları da kapsayan, çok daha cid­di bir konudur. Akraba evliliği sonucu oluşan hastalığa, aralarında kan bağı bu­lunan bir çift ya da bir dizi böyle bir­leşme neden olur. Görüleceği gibi akraba evliliğinde ka­lıtsal hastalık tehlikesinin artış nede­ni yalnızca bir olasılıklar sorunudur.Güncellendi: Mayıs 24, 2019