Akne Nedir: Doğal Yöntemler ile Nasıl Yok Edilir?

•    Cildi yakmayan, kurutmayan, köpürmeyen ya da az köpüren suda çözülebilir temizleme jeli kullanın.

•    Cildi günde iki defa temizleyin. Sık sık yapılan temizleme işlemi tahriş miktarını artırır ve aknenin iyileşme sürecini yavaşlatır.

•    Güvercin ağacı, çay ağacı yağı, bitkisel alkol, kil, bentonit ya da kaolin içeren bir tonik kullanın.

•    Tahriş miktarını azaltıcı, iyileşmeyi destekleyici gece bakımı uygulayın. Sıvı serum ve yağsız nemlendiricileri tercih edin.

•    Özellikle yaz aylarında veya sık sık dışarı çıktığınız günlerde koruyucu güneş kremi kullanın. Mineral koruyucu güneş kremi akneye eğilimli genç ciltler için idealdir. Bu kremi akne tedavi ürünü üzerine de uygulayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dudak Çatlamasına ve Kurumasına Ne İyi Gelir?
Ylang Ylang Yağının Faydaları: Nasıl Kullanılır?
Hint Sümbülü Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

•    Aktif sivilceniz yoksa ama akne sonrası hiperpigmen tasyonu gidermek istiyorsanız, alfa ve beta hidroksi asit içeren bir ürünü her gün kullanarak deriyi pul pul dökebilirsiniz.

•    Antioksidan, vitamin ve su bazlı nemlendiriciler içeren göz kremi kullanmaya başlayın. Ürünün içeriğinin korunmasını sağlayan hava geçirmez ambalajları tercih edin.

•    Her hafta en az yarım saat derinlemesine temizlik sağlayan yağ emici maske kullanın. Ev yapımı maskeler kullanırsanız fazla para sarf etmezsiniz.

•    Ürünlerin içeriğini okuyarak ve hormonal dengeyi bozan dolayısıyla daha çok akne oluşumuna neden olan toksik kimyasal tüketiminden sakınarak organik tüketici alışkanlıkları geliştirin. Hormon dengesini bozan kimyasalları hayatınızdan çıkardığınızda polikistik yumurtalık sendromu da dâhil olmak üzere çoğu sağlık sorununu önleyerek sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirme şansını da elde edebilirsiniz

Adaçayı Yağı ile aknelerinizi yok edin

Amerikan yerlileri oldukça önemli bir bitki olarak kabul ettikleri adaçayını her türlü temizlik işlemlerinde kullanmaya özen gösterirler. Toksinlerden arındırıcı özelliğinin kötü ruhları temizlediğine inanırlar çünkü hastalıkları esas yaratan şeyin ruhani kirlilik olduğunu düşünürler. Adaçayı yoğunlukla güneybatı Amerika ve Akdeniz’de yetişmektedir.

ADAÇAYIYLA AKNEYE SAVAŞ

Adaçayı banyosu akne tedavisinde oldukça etkilidir çünkü vücuttaki yağ fazlasını dengeler. Adaçayı ile yulafı karıştırarak yapılan bir banyo tahriş olmuş cilde iyi gelecektir. Yarım ölçü yulaf ile iki yemek kaşığı taze veya kurutulmuş adaçayı yaprağını bez bir torbaya doldurun. Torbanın ağzını kapatarak akan musluğun altına yerleştirip küveti doldurun. Doldurduğunuz küvette bir süre dinlenin, içi bitki dolu torbayla vücudunuza masaj yapın.

Biberiye saça parlaklık verir, özellikle de siyah saçlıysanız. Saç köklerine nüfuz ederek deriyi güçlendirir ve kepek oluşumunu engeller.

Bu Bitki Hakkında Ne Biliyoruz?

Biberiye çok yapraklı sivri uçlu bir bitkidir. Nane, adaçayı ve fesleğene benzer. Eski Mısırlılar keskin bir kokusu olan bu bitkiyi parfüm olarak kullanmışlar.

BİBERİYE SAÇ TONİĞİ

İki ölçü suyu kaynatın. İçine bir ölçü taze biberiye yaprağı atarak demleyin; soğumasını bekleyin. Şampuandan sonra saçınızı elde ettiğiniz bu karışımla durulayın.Güncellendi: Mayıs 26, 2019