Ağızdaki Pamukçuk Yarasına Ne İyi Gelir: Nasıl Temizlenir?

Aft diğer adıyla pamukçuk ağız içerisinde oluşan yaralara neden olur. Bu yaralar acı ve ağrıya neden olurken aynı zamanda yemek yemede zorluk yaratır. Aft bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sık görülürken; bir kere oluştuğunda ilerleyen zamanlarda sık sık tekrarlayabilir. Bazı durumlarda stres de etkili olmaktadır.

Pamukçuk yani aft nedir?

Pamukçuk bilimsel adıyla apthous stomatit, ağız içerisinde oluşan lezyonlardır. Pamukçuk yaraları ağız ülseri olarak da bilinmektedir. Önce kırmızı lekeler oluşur. Ardından bu lekeler büyür ve ortaları beyazlaşır. Ağız içerisinde yayılarak boğaza kadar inebilir.

Aft için bal kullanılır mı?

Bal cilt bakımında kullanılan çözümler arasındadır. Cilt yapısı nemlendirir ve cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Cilt üzerindeki hafif yanıklar için de kullanılan bal, ağız içerisinde etkilenen alanlara uygulanır. 10 dakika kadar lezyonlar üzerinde bekletilir. Bu işlem ağrının azalmasını sağlar. Ardından ağız ılık su ile durulanır. Bal ağız içerisindeki yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olurken anlık rahatlatma sağlar. Aynı zamanda etkili anti enflamatuar özellikleri vardır. Ayrıca anti bakteriyel özellikleri ile yaraların yayılmasını engeller. İyileşme sürecini hızlandırır ve dokuların büyümesine yardımcı olur.

Bal ciltte detoks etkisi yaratır:

Birkaç yıl önce araştırmacılar 94 kişilik bir deney yaptılar. Denekler üç gruba ayrıldı. Bu gruplardan birine aft için bal tüketmelerini söylediler. Diğer gruba oral krem verdiler. Son ve üçüncü gruba ise bitkisel bir karışım kullanmalarını söylediler. Bu araştırmanın sonucunda en hızlı iyileşme ilk grupta görülmüştür. Aftlar 4 gün içerisinde iyileşme göstermiştir. Bal yapılan çalışmalar tarafından da aft tedavisinde son derece etkili bir besin olarak onaylanmıştır.

Bal, pamukçuk yaralarını iyileştirmek için nasıl kullanılır?

– Biraz bal sıcak su ile karıştırılır. Ancak kullanılan balın organik olmasına özen gösterilmelidir. Karışım düzenli olarak içilmelidir. Ağız içerisindeki yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur.

– Günde 2 ya da 3 kez işlem tekrarlanabilir. Bu karışım boğaz ağrısı için de etkili bir çözüm olacaktır. Ham bal kullanıldığından emin olunmalıdır. Ayrıca ballı suyun gece yatmadan önce içilmesi önerilir. Bu şekilde çok daha etkili sonuçlar alınacaktır.
Aft sırasından nelere dikkat edilmelidir:

– Asitli besinler tüketilmekten kaçınılması önerilir. Bu tür besinler yaraların iyileşme sürecini yavaşlatır.

– Aftlar, acı verir ve son derece rahatsız edicidir. Ancak tedavisi olan bir sağlık sorunudur. Genelde ileriki zamanlarda tekrar ortaya çıkabilse de her seferinde bitkisel ve doğal çözümler ile kolayca kontrol altına alınabilir. Bal, bitkisel çözümler arasında en etkili çözümdür. Cildin yapısını güçlendirirken aynı zamanda cilt yapısını korur. Yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Bakterileri öldürdüğü için ağız içerisindeki lezyonların yayılmasını ya da çoğalmasını engeller. Bal kullanılırken tek dikkat edilmesi gereken şey organik ve ham bal kullanılmasıdır.
Balın yanı sıra aftları yumuşatan ve ağrıyı dindiren diğer bitkisel çözümler de kullanılabilir. Aft sorunu genellikle uygun tedavi yöntemi ile kısa sürede ortadan kalkar. Ancak uygulamaların düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Aft yani pamukçuk sorununu hafifletmek için bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için ise bol bol C vitamini içeren besinler tüketilebilir. C vitamini içeren besinlerin yanı sıra C vitamini takviyeleri de alınabilir. Takviye şeklinde alınacaksa doz hakkında doktora danışılması önerilir.
Aft yaraları ağız içerisinde giderek çoğalıyorsa ve yayılıyorsa ya da şiddetli acıya neden oluyorsa mutlaka en kısa zamanda bir doktora gidilmesi gerekir. Doktor ve ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümlerin kullanılmasına da devam edilebilir.Güncellendi: Temmuz 7, 2019