Ağız Çevresindeki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Genelde botoks bu tür sorunlar için uzun süredir uygulanan bir yöntemdir ( Fakat kaslarda zayıflık, göz kapaklarında sarkma, yüzde acı ve ağrı ). Botoks kullanmadan da ağız çevresindeki kırışıklıklar ve çizgilere iyi gelecek yöntemler vardır. Bu konuda aşağıdaki çözümleri uygulamanız size yardımcı olacaktır.

Su için

Bol bol su için. Az su içmeniz dolayısıyla vücudunuzda sıvı eksikliği yaşamanız kırışıklıkları tetikleyebilir. Günde 8-10 bardak su içmeye çalışın. Bunun dışında daha aktif bir yaşam sürmeniz gerekir. Yani günlük yaşamınızda daha hareketli olmalısınız. Bol su içmeniz cildinizin elastikiyetini geliştirmeye yardımcı olur. Böylelikle kırışıklıkların görünümünü azaltacağı gibi oluşumunu da yavaşlatır.

Nemlendirici kullanın

Düzenli olarak nemlendirici kullanın. Nemlendirici kullanmanız cildinizin nem ihtiyacına yanıt vererek bir nevi cildinizin sıvı eksikliği yaşamasını da önlemeye yardımcı olur. Kullanacağınız nemlendiricinin potasyum içeren bir nemlendirici olmasına dikkat edin. Potasyum vücudun sıvı düzeyini düzenlemeye yardımcı olan bir mineraldir. Potasyum içerikli bir nemlendirici kullanmanı cildinizdeki nem düzeyini kontrol etmede vücuda yardımcı olacaktır. Böylece kırışıklıkları azaltma ve önlemede faydalı olur.

Kırışıklık kremi kullanın

İyi bir kırışıklık kremi cildinize mineral desteği de sağlar. Bu da cildinizin elastikiyetini geliştirir ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Ağız çevresindeki kırışıklılar ve çizgiler daha az görünür olur. Kırışıklık kremi seçeceğiniz zaman antioksidanlı kremler seçin. Antioksidanlar sigara, güneş ışınları ve duman gibi zararlı etkilerin cilde vereceği zararı azaltır. Bu dış etkenler tüm cilt bölgesinde olduğu gibi ağız bölgesinde de kırışıklıklara yol açabilir.

E vitamini alın

E vitamini kırışıklıkları önleme ve hafifletmede faydalı bir vitamindir. Vücuttaki toksinleri dışarı atar. Güneş ışınları, sigara ve duman gibi dış faktörlerin cilde vereceği zararı azaltmaya yardımcı olur. E vitamini ağız yoluyla destek vitamin olarak alınabileceği gibi E vitamini kremi veya losyonu olarak da kullanılabilir.

Zeytinyağı uygulayın

Ağız çevrenizdeki kırıklık oluşan bölgeyi zeytinyağı ile ovun. Zeytinyağı kırışıklıkların görünümünü azaltarak hafif bir dolgunluk oluşmasını sağlayabilir.

Dikkat etmeniz gerekenler

Zeytinyağını uygularken saat yönünde dairesel hareket ederek uygulayın. Bu cilt gözeneklerinize daha fazla nem gitmesine yardımcı olur.

Seçeceğiniz nemlendiricinin mineral yağ bazlı bir nemlendirici olmamsına dikkat edin. Mineral yağ bazlı nemlendiriciler her ne kadar cildinizdeki nemin kaybolmasını önlemeye yardımcı olsa da bunlar cildinizde kir ve yağ oluşumunu tetikleyebilir. Bu da cildinizde kırışıklıklara ek olarak sivilcelere neden olabilir.

Kullandığınız bir ürün eğer cildinizde yanma ve kızarıklığa neden olursa bunu kullanmayı hemen bırakın. Çünkü bu durum kullandığınız ürünün cildinizde alerjik bir reaksiyona yol açtığının göstergesi olabilir. Seçtiğiniz ürünü kullanmadan önce etiklerini iyi okuyarak güvenliği konusunda bilgi edinin. Emin olmadığınız ürünleri kullanmayın. Bu konuda gerekirse hekiminize danışın.Güncellendi: Temmuz 1, 2019