Lacivert Takım Elbise Nasıl Kombinlenir

Lacivert takım elbise kombini diye yana yakıla fikir arayışının sebebi aslında renk uyumu konusundaki bilgi eksikliğimizden kaynaklanıyor. Lamı cimi yok, kabul edelim. İçine zor bela gömlek seçtin diyelim iş bitmiyor. Daha kravat uyumu yakalamak ve en son ayakkabı seçimi yapmak zorundasın. Kombin tam takır yapıldıysa hediyen şaha kalkan karizman zaten… Neyse sorunu adım adım çözmeye karar verdim.  Bu sebeple konu akışı giyinme sırasına göre olacak. Yani sırasıyla takım elbise seçimi, akabinde gömlek, kravat, mendil takmaya niyetliysen mendil ve ayakkabı seçimi ile programı kapatıyoruz (Kravata göre kombin yapıyorsan seni tersine değil, Mersin’e gitmeye davet ediyorum).

Adım Adım Lacivert Takım Elbise Kombini Nasıl Yapılır

Lacivert takım elbise kombini yapmak istiyorsan, tahmin ediyorum ki elinde bir lacivert takım elbise var demektir (En azından almaya niyetlisindir). Eğer takım elbiseni almadıysan hala, şöyle karakterli bir lacivert tonu  seç. Gerçekten piyasada çok çirkin tonlarda lacivert takımlar var. Bu adımı birinci adım sayıyoruz.

ADIM 2- Lacivert Takım Elbisenin İçine Uygun Renkte Gömlek Seçimi

Siyahtan sonra en resmi takım elbise rengi laciverttir. Bu durumda kalkıp lacivert takım elbisenin içine çingene pembesi giyin demeyeceğim. Bize resmi bir gömlek rengi lazım. Bu durumda ilk tercihin beyaz gömlek.

Beyaz giymek istemiyorsan uçuk mavi gömlekte lacivert takım elbise içine en çok oluru olan renklerden biri.

Bir diğer ihtimal uçuk pembe gömlek. Uçuk pembe gömlek beyaz ve maviye nazaran daha casual (günlük) bir opsiyon, altını çizmem lazım.

ADIM 3- Takım Elbise, Gömlek ve Kravat Uyumu Nasıl Olmalı

Lacivert takım elbise kombini yapmanın 3. aşamasına geldik. Kravat seçimi hem gömleğin rengi ve desenine göre olmalı hem de lacivert takım elbiseyle yakışacak bir renk olmalı. Benim vereceğim tavsiyeler kesin şıklık sağlayacak ve hata yapmanı engelleyecek tavsiyeler. Yoksa zevkine güveniyorsan başka alternatifler de var elbette.

Lacivert Takım Elbise Altına Beyaz Gömlek

” Ben risk almayı sevmem, seçerim beyaz gömleği işime gücüme bakarım” dedin ve beyaz gömleği giydin. Bu durumda beyaz gömlek üzerine hemen hemen her renk kravat uyum sağlayacağından, kravatını lacivert takım elbisene uyduracaksın.

 • Puantiyeli, çizgili veya düz fark etmez. Lacivert tonlarında bir kravat basit ama kesin bir çözüm.
 • Lacivert takım elbise bordo kravat beyaz gömlekle en çok yakışan seçeneklerden biri.
 • Kahverengi kravat ( hele bir de desenliyse ) tadından yenmez.

Lacivert Takım Elbise Altına Mavi Gömlek

Yukarıda ki beyaz gömlek için verdiğim tavsiyeler mavi gömlek için de uygulanabilir (Beyaz gömlekle daha çok yakıştırıyorum o ayrı). Ama mavi gömlekte yapabileceklerimizin sınırı bence biraz daha fazla. Mesela canlı koyu bir turuncu!

 • Kırmızıya çalan turuncu kravat kombini patlatır.
 • Koyu yeşil bir kravat mavi gömlek ile lacivert takım elbise kombini tastamam demektir.

Lacivert Takım Elbise ile Pembe Gömlek Kombini

 • Doğru tonlarda seçilirse pembe gömlek üzerine mavinin tonlarında bir kravat olabilir.
 • Bir diğer seçenek mor ve morun tonları. Mesela viyola, menekşe rengi gibi.
 • Yaka mendili takmaya niyetlendiysen, kravatın içindeki bir renkten veya gömleğe uygun bir renkten yaka mendili seçebilirsin.

ADIM 4- Kombine Ayakkabı Uyduruyoruz.

 • Geldik zurnanın zırt dediği yere. Ayakkabıyı da doğru seçersen bu işten anlının akıyla çıktın demektir. Şimdi lacivert takım ile resmi bir kombin yapacaksan siyah ayakkabı
 • “Yok o kadar resmiyet beni kasar sıradaki önerin nedir?” diyorsan güzel bir kahverengi ayakkabı Hala yetersizse ve cidden farklı bir tarz yaratmak istiyorsan bordo ayakkabıçek altına.
 • Lacivert takım elbise kombini meselesinin sonuna geldik. Aşağıya senin için hazırladığım bir şema koyuyorum. Okları takip edersen seçeceğin ayakkabı rengine kadar fikir sahibi olabilirsin. Mesela mavi gömleği seçtin diyelim. Turuncu ve yeşil kravat için ortak ayakkabı seçenekleri siyah ve kahverengi. Sadece yeşil kravata özel olarak bordo ayakkabı seçeneğini de ayırdım.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...